Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Pozew cywilny do sądu

Pozew cywilny to pismo wszczynające bieg sprawy w postępowaniu. Stronami postępowania jest powód (osoba składająca pismo) oraz pozwany (osoba, przeciwko której skierowane są roszczenia). Obligatoryjnym elementem pozwu jest określenie żądania w sprawie.

26 czerwca 2022

Windykacja

Licytacja nieruchomości przez komornika

Licytacja nieruchomości polega na publicznej sprzedaży np. domu, w której może uczestniczyć każdy zainteresowany. Licytacji podlegają jedynie nieruchomości, które są własnością dłużnika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

5 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Pełnomocnik czy współwłaściciel do konta bankowego

Zakładając rachunek bankowy jest możliwość dodać inną osobę jako pełnomocnika do konta osobistego czy oszczędnościowego. A także zdarza się, że decydujemy się na założenie wspólnego konta z drugą osobą.

14 maja 2022

Prawo gospodarcze

Nieużywane konto bankowe - konsekwencje!

Gdy zdecydujemy się zmienić bank i otworzymy nowe konto bankowego, często zdarza się sytuacja, że zapominamy o starym koncie bankowym. Niestety nieużywane konto bankowe samo się nie zamknie, a to że z niego nikt nie korzysta nie oznacza zakończenia umowy.

14 maja 2022

Prawo gospodarcze

Tajemnica bankowa - czego dotyczy i jakie są wyjątki

Spora część wykonywanych zawodów wiąże się z zachowaniem tajemnicy zawodowej. Dotyczy to również banków, gdzie ustawa Prawo Bankowe nakłada na nie zachowanie tajemnicy bankowej. Dowiedzmy się więcej o tajemnicy bankowej.

10 stycznia 2022

Windykacja

Ugoda a przerwanie biegu przedawnienia

Przedawnienie roszczeń regulowane jest przez kodeks cywilny, w zależności od rodzaju należności przewidziane są różne okresy przedawnień. Czy ugoda powoduje przerwanie biegu przedawnienia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

10 czerwca 2019

Windykacja

Przeterminowane faktury - jak poradzić sobie z odzyskaniem należności?

Przeterminowane faktury stanowią ryzyko, które bardzo ciężko wyeliminować prowadząc działalność gospodarczą. Co robić gdy kontrahenci zwlekają z płatnością? Przeczytaj nasz artykuł z praktycznymi wskazówkami i dowiedz się więcej!

23 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca w sądzie - jak napisać pozew?

Zawieranie transakcji z kontrahentami może wiązać się z ryzykiem nieotrzymania płatności. Bardzo często strony spotykają się w taki wypadku w sądzie. Czy wiesz, jak napisać pozew? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

19 czerwca 2021

Windykacja

Ile kosztuje złożenie pozwu o zapłatę w sądzie?

Jeśli sporu o zapłatę nie udało się rozwiązać w sposób polubowny sprawę należy skierować do sądu. Czy wiesz, ile kosztuje złożenie pozwu o zapłatę do sądu? Czy koszta są zależne od rodzaju postępowania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Prokurent reprezentuje spółkę handlową

Spółki handlowe mogą wyznaczać pełnomocników bądź przekazywać specyficzne pełnomocnictwa - prokury. Co należy do obowiązków prokurenta reprezentującego taką spółkę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie ograniczenia ma prokurent!

28 października 2020

Windykacja

Monitoring należności - czym jest i jak go stosować?

Czy wiesz, że jednym z najbardziej skutecznych narzędzi windykacyjnych jest monitoring należności? Jest to element prewencji zapobiegający zadłużaniu. Sprawdź, w jaki sposób monitorować należności od kontrahentów i jak radzić sobie z odzyskiwaniem zapłat!

4 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Przedmiot postępowania cywilnego

Sądy cywilne rozpatrują przede wszystkim sprawy majątkowe. Określenie, czym jest przedmiot postępowania cywilnego, stanowi punkt wyjścia do obliczenia WPS. Od jej wysokości zależy między innymi właściwość sądu oraz opłata, jaką należy wnieść.

15 marca 2020

Prawo gospodarcze

Wady oświadczenia woli podczas zawierania umów

Przedsiębiorca, który podpisał umowę może ją uznać za nieważną i uchylać się od jej skutków jeśli zawierała wady oświadczenia woli. Jakie wyróżniamy wady oświadczenia woli oraz skutki wadliwych oświadczeń woli? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

28 maja 2019

Windykacja

Co oznacza wysłuchanie dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Wysłuchanie dłużnika oraz wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym ma na celu uzyskanie niezbędnych informacji do podjęcia decyzji w przedmiocie postępowania. Jakie kroki może podjąć sąd? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

4 czerwca 2020

Windykacja

Hipoteka przymusowa, czyli jak skutecznie odzyskać dług

Czym jest hipoteka przymusowa? Jakie korzyści przynosi wierzycielom? Przeczytaj i sprawdź!

16 kwietnia 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów