Serwis Prawny
Niekorzystna interpretacja przepisów podatkowych? Możesz ją zaskarżyć!
Niekorzystna interpretacja przepisów podatkowych może zostać zaskarżona przez podatnika do sądu administracyjnego. Jak należy jej dokonać? Czy wydana interpretacja podatkowa jest dla wnioskodawcy wiążąca? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
13 czerwca 2019
Ujawnienie danych dłużnika zgodne z prawem
Czy ujawnienie danych dłużnika przez wierzyciela jest zgodne z prawem? Czym jest cesja wierzytelności? Jak przebiega udostępnianie danych dłużnika firmie windykacyjnej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiesz się więcej!
26 lutego 2021
Jakie informacje należy zgłosić do KRS podczas prowadzenia firmy?
Dzięki wpisowi do KRS podmiot zyskuje osobowość prawną. Oznacza to, że staje się podmiotem różnych praw i obowiązków oraz może podejmować czynności prawne. Jakie informacje należy zgłosić do KRS? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
17 sierpnia 2021
Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym, czyli jak bronić swoich racji
Nie wolno zapomnieć, że podczas egzekucji komorniczej dłużnik posiada swoje prawa! W poniższym artykule zostało przedstawione jak w praktyce wyglądają prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
14 listopada 2021
Czym różni się cesja wierzytelności od powierniczego przelewu wierzytelności
Przeniesienie praw na osobę trzecią nazywane jest cesją, a przelew wierzytelności jest jednym z rodzajów cesji. Czym różni się cesja wierzytelności od powierniczego przelewu wierzytelności? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
15 marca 2021
Kiedy możemy skierować pozew w postępowaniu nakazowym
W jakich sytuacjach można skierować pozew w postępowaniu nakazowym? Jakie warunki należy spełnić, aby można było skorzystać z tej formy postępowania? Jakie elementy musi zawierać pozew? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
18 listopada 2021
Wstrzymanie czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym (cywilnym)
W jakich okolicznościach może mieć miejsce wstrzymanie czynności egzekucyjnych przez komornika. Czy można wnioskować o kontynuowanie postępowania mimo decyzji komornika? Co jeśli decyzja o wstrzymaniu była słuszna? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
29 lipca 2021
Spłata zadłużenia z pominięciem komornika sądowego
Spłata zadłużenia z pominięciem komornika może być korzystna dla dłużnika oraz wierzyciela. Czy komornik pobiera wynagrodzenie jeśli spłata wierzyciela nastąpi przed umorzeniem postępowania? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł.
15 lutego 2022
Komornicza licytacja nieruchomości dłużnika
W przypadku gruntów lub budynków kolejnym, po zajęciu komorniczym, etapem postępowania egzekucyjnego jest komornicza licytacja nieruchomości dłużnika. Jak wyglądają przygotowania i jak przebiega? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
13 czerwca 2019
Przedawnienie roszczeń w zobowiązaniach dłużnika
Przedawnienie roszczeń oznacza, że dłużnicy mogą uchylić się od spłaty długu. Jednak należy pamiętać, że samo roszczenie nie zniknie, tylko będzie niemożliwe do wyegzekwowania przed sądem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
7 stycznia 2021
Kary za brak kasy fiskalnej - ile wynoszą i jak ich uniknąć!
Przedsiębiorcy, co do zasady dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych zobowiązani są do posiadania kasy rejestrującej. Czy brak kasy fiskalnej grozi konsekwencjami? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
29 maja 2022
Opłaty sądowe w sprawach cywilnoprawnych
Zasady pobierania opłat sądowych w sprawach cywilnych, ich wysokość, a także zasady ich zwrotu określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jak wysokie są opłaty sądowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
14 maja 2022
Dowód osobisty - skutki posiadania nieważnego dokumentu tożsamości
Ustawa o dowodach osobistych reguluje sprawy związane z najpopularniejszymi dokumentami tożsamości. O tym, co zrobić gdy dowód osobisty stracił ważność, i o innych podstawowych zagadnieniach dowiesz się w poniższym artykule.
12 sierpnia 2022
Nazwa towaru na paragonie musi być szczegółowa!
1 kwietnia 2013 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Wśród wielu zmian znalazła się również nowość - musi być nazwa towaru na paragonie. Co się z tym wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
26 czerwca 2019
Informacja o cenach towarów - sprawdź przepisy!
Ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług obowiązuje od 25 lipca 2014 r. Określono w niej, jak powinna wyglądać prawidłowa informacja o cenach oraz jaki kary grożą za niewywiązywanie się z przepisów.
1 lutego 2021