Serwis Prawny
Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości
Nie zawsze wniosek o ogłoszenie upadłości jest przez sąd przyjmowany. W jakich sytuacjach może nastąpić oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości? Przeczytaj nasze opracowanie i dowiedz się więcej na ten temat!
22 stycznia 2020
Zbieg egzekucji w postępowaniu egzekucyjnym
Niekiedy przy przeprowadzaniu postępowania egzekucyjnego ma miejsce zbieg egzekucji. Co to jest? Jak powinny w takiej sytuacji postępować organy egzekucyjne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Sprawdź!
18 stycznia 2022
Ucieczka dłużnika w alimenty sposobem na wierzycieli?
Ucieczka dłużnika w alimenty staje się coraz powszechniejsza jako przejaw uchylania się dłużnika od egzekucji. Działania takie podejmują podmioty, które mają dochody lub zamierzają dochody dopiero zalegalizować będąc jednocześnie dłużnikami. Przeczytaj!
11 maja 2021
Odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki
Spółki powołują prokurenta w celu reprezentowania spółki oraz współpracy z innymi osobami. Jaki zakres ma odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
29 października 2018
Co zrobić, gdy wyrok sądowy zawiera błędy i omyłki?
Co zrobić jeśli wyrok sądowy zawiera błędy i omyłki? Kto może wnieść wniosek o sprostowanie? Jaka jest różnica między błędami i omyłkami? Co podlega sprostowaniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
20 stycznia 2020
Czy można dłużnika obciążyć większą kwota niż 40 euro - rekompensata za długi
Rekompensata za długi w wysokości 40 euro nie zawsze jest w stanie w całości pokryć koszty windykacji. Czy możliwe jest dochodzenie zwrotu kosztów powyżej tej kwoty? W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
11 stycznia 2017
Jakie są koszty postępowania przed e-sądem
W przypadku dochodzenia roszczeń na drodze sądowej koszty postępowania są ściśle związane z wartością dochodzonego roszczenia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są koszty postępowania przed e-sądem!
11 stycznia 2017
Postępowanie egzekucyjne a koszty zapytań
Postępowanie egzekucyjne wiąże się z wieloma kosztami dodatkowymi, oraz składaniem wielu zapytań, które również są płatne. Gdzie należy składać zapytania odnośnie składników majątku dłużnika? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
2 grudnia 2021
Prawo doręczeń - co to takiego?
Doręczenie przesyłki może mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu postępowania cywilnego. Co mówi prawo doręczeń? Jakie są zasady prawidłowego doręczenia przesyłki w wersji papierowej a jakie dla przesyłek elektronicznych? Sprawdź!
11 stycznia 2017
Wierzytelności niezbywalne
Rynek obrotu wierzytelnościami stale się rozwija. Wielu wierzycieli, aby pozbyć się problemów decyduje się na sprzedaż wierzytelności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym są wierzytelności niezbywalne!
13 września 2021
Dochodzenie należności z IKE
Środki gromadzone na IKE nie są wolne od zajęć komorniczych. W jakich sytuacjach komornik może zająć nasze oszczędności oraz w jaki sposób przebiega ich egzekucja? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
11 stycznia 2017
Egzekucja z domeny internetowej
Domeny internetowe potrafią osiągnąć astronomiczne wartości, stając się w ten sposób istotnym składnikiem majątku osoby, której przysługują prawa z rejestracji. Czy możliwa jest egzekucja z domeny internetowej? Sprawdź!
22 stycznia 2020
Postępowanie cywilne a numer PESEL
Zgodnie z art. 126 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, pierwsze pismo pokrzywdzonego w sprawie powinno zawierać jego numer PESEL albo numer identyfikacji podatkowej NIP. Jak wygląda postępowanie cywilne, gdy nie ma wszystkich wymaganych danych?
22 stycznia 2020
Jak ustanowić hipotekę przymusową
Często dłużnik ma wielu wierzycieli. Co należy wówczas zrobić? Najlepszym sposobem poprawienia swojej sytuacji jest ustanowienie hipoteki przymusowej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ustanowić hipotekę przymusową.
11 stycznia 2017
Czy wierzyciel ponosi koszty doprowadzenia i aresztowania dłużnika?
Polskie sądy wymagają od wierzycieli opłaty za koszty doprowadzenia i aresztowania dłużnika. Jednak czy mają do tego prawo, a może bezpodstawnie nakładają taki obowiązek na wierzycieli? Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł.
10 stycznia 2017