0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

35-godzinny tydzień pracy - od kiedy będziemy pracować krócej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

22 września 2022 r. został zgłoszony projekt zmiany Kodeksu pracy w zakresie norm czasu pracy. Wniosek złożyły ugrupowania lewicowe. Zmiany dotyczą czasu pracy, a dokładnie ma zostać wprowadzony 35-godzinny tydzień pracy. Od kiedy miałyby zacząć obowiązywać nowe przepisy?

Projekt zmiany Kodeksu pracy i innych ustaw

Projekt zmiany Kodeksu pracy wskazuje na skrócenie czasu pracy z dotychczasowych 40 godzin do 35 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przyjmując najprostsze obliczenia, chodzi o skrócenie dnia pracy z 8 godzin do 7 godzin. 

W praktyce 35-godzinny czas pracy właściwie daje możliwość ułożenia 7 godzinnego tygodnia pracy. Rozkład pracy 4 dni x 8 godzin i 1 dzień 3 godziny z pewnością nie będzie optymalny dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw.

Wiele osób wskazuje, że 36-godzinny tydzień pracy dawałby więcej możliwość rozplanowania czasu pracy.

35-godzinny tydzień pracy - uzasadnienie

W uzasadnieniu projektu posłowie powołują się na różne badania, które wskazują, że Polska to drugi w Europie i siódmy na świecie najdłużej pracujący naród. Zmiana czasu pracy według posłów ma wiele zalet, co można przeczytać w uzasadnieniu:

Skrócenie tygodnia pracy pozwoli na zwiększenie czasu, który pracownicy i pracownice mogą przeznaczyć na odpoczynek. Przyczyni się to do poprawy stanu zdrowia Polaków i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Krótszy tydzień pracy pozwoli pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mniejsze zmęczenie pracą zachęci do częstszego kontaktu z kulturą i większej aktywności fizycznej oraz ułatwi naukę, w tym zwiększanie kompetencji zawodowych. Dodatkowe godziny wolne od pracy pozwolą na większe zaangażowanie społeczne, w tym w formie wolontariatu. Spodziewanymi skutkami skrócenia czasu pracy są również wzrost wydajności pracy i nieznaczne zwiększenie zatrudnienia.
 

Zapowiadane zmiany mają wejść w życie pierwszego dnia roku następującego po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia. W praktyce oznacza to, że zmiany nie zaczną obowiązywać wcześniej niż 1 stycznia 2024 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów