0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co wpływa na koszt kredytu?

Wielkość tekstu:

Chociaż zobowiązania kredytowe są już dzisiaj powszechne i każdy Polak przynajmniej raz w życiu spłaca tego rodzaju zobowiązanie, to wciąż połowa kredytobiorców nadal nie czyta umów kredytowych, które podpisuje w ramach współpracy z bankiem. Chociaż wzrasta nasza świadomość w zakresie funkcjonowania i istoty kredytów bankowych, to wciąż przy wyborze takiego wsparcia finansowego, pod uwagę bierzemy zbyt mało czynników.

Interesuje nas jedynie wysokość miesięcznej raty i oprocentowanie. Takie informacje niestety nie mówią o całkowitych opłatach, jakimi charakteryzuje się kredyt gotówkowy. Koszty całkowite mogą być znacznie większe. Poznaj szczegóły na ten temat już teraz.

Kredyt gotówkowy - koszty zobowiązania

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową, przez co warunki kredytów za każdym razem są inne. Pod uwagę należy brać nie tylko ogólną sytuację w branży finansowej czy zasady ustanowione przez konkretny bank, ale również indywidualne potrzeby oraz możliwości spłaty. 

Znaczenie ma nie tylko oprocentowanie, ale również wszelkie koszty okołokredytowe. Właśnie wskaźnik RRSO mówi o wszystkich opłatach, jakie poniesie kredytobiorca w całym okresie współpracy z bankiem. 

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Nie da się jednoznacznie wskazać, ile realnie kosztuje kredyt gotówkowy. Wspominaliśmy wyżej, że całkowite koszty zależą przecież od wielu czynników. Wiadomo na pewno, że w skład kosztów nie wchodzi jedynie oprocentowanie. Pamiętaj, że bank komercyjny udziela kredyty bankowe, aby na nich zarabiać, a wszelkie opłaty, jakie musi ponieść klienta, stanowią dla tych instytucji zarobek. 

W skład kosztów okołokredytowych może wchodzić prowizja, jaką bank pobierze za udzielenie kredytu. Kredytobiorca bardzo często musi również otworzyć konto do obsługi zobowiązania, a rachunek najczęściej nie jest otwierany ani prowadzony bezpłatnie. Co więcej, koszty kredytowe to także ubezpieczenie kredytu, odsetki za zwłokę w spłacie czy prowizje, jaką bank może pobrać za ewentualną, wcześniejszą spłatę całkowitą zobowiązania kredytowego. 

Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztuje kredyt gotówkowy, skorzystaj z kalkulatora kredytowego. To narzędzie pozwoli Ci oszacować mniej więcej opłaty, jakie poniesiesz z tytułu współpracy z wybraną instytucją bankową. Wystarczy, że w poszczególne rubryki wpiszesz odpowiednie wartości. Kalkulator szybko zweryfikuje nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale również całkowite koszty wybranego zobowiązania. Musisz wiedzieć, że podana wartość będzie jedynie przybliżona, ponieważ ostateczne koszty poznasz dopiero wtedy, kiedy bank zweryfikuje Twoją zdolność kredytową oraz Twoje indywidualne potrzeby. 

Czy da się zmniejszać koszty kredytowe?

Przede wszystkim wybieraj najtańszy kredyt gotówkowy, ale zawsze uwzględniaj wskaźnik RRSO, nie zaś samo oprocentowanie czy wysokość miesięcznej raty. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować warunki współpracy z bankiem, aby uzyskać korzystniejszą opcję udzielanego wsparcia.

Więcej dowiesz się na: https://direct.money.pl/ranking-kredytow-gotowkowych

Musisz liczyć się z tym, że żaden kredyt gotówkowy nie jest udzielany za darmo. Z łatwością możesz jednak dobierać zobowiązania na preferencyjnych warunkach. Co ważne, z kredytów gotówkowych mogą korzystać też firmy i tutaj warto rozważyć aspekt “kredyt gotówkowy a koszty firmy”. Bardzo często część z nich można odliczać, co jest opłacalne dla prowadzonej działalności biznesowej.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów