Poradnik Przedsiębiorcy

Zakup czajnika i kubków - czy można ująć w kosztach firmowych?

Ostatnio kupiłam czajnik elektryczny i komplet kubków do swojej firmy. Zastanawiam się, czy fakturę na zakup czajnika i kubków mogę zaliczyć do wydatków?

Monika, Namysłów

 

Wszystko zależy od tego, jak wspomniane przez Panią przedmioty będą użytkowane. Jeżeli zatrudnia Pani pracowników, którzy będą korzystali z kupionego przez Panią czajnika i naczyń, ujęcie wydatków w rozliczeniu nie zostanie zakwestionowane przez urząd skarbowy. Jeżeli jednak prowadzi Pani firmę w swoim domu i nie zatrudnia pracowników trudno będzie dowieść, że nie użytkuje Pani kupionych sprzętów prywatnie. Proszę pamiętać, że na wypadek kontroli skarbowej to na Pani, jako podatniku, będzie ciążył obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesionym kosztem a osiągniętymi przychodami.

Uwaga!
Zgodnie z art. 22 ust.1. ustawy o PITKosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Dodatkowym wyjaśnieniem może być interpretacja urzędu skarbowego w Pszczynie, z 19 marca 2004 roku. US jednoznacznie stwierdził, iż podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie wydatki, jeżeli wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wpływ wydatków na wysokość osiąganych przychodów. Pod warunkiem oczywiście, że wydatki te nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT (wydatki niestanowiące kosztu uzyskania przychodu).