Poradnik Przedsiębiorcy

Różne jednostki miary na fakturze zakupu i fakturze sprzedaży

Do nowo otwartej działalności kupuję towary handlowe, które są w różnych jednostkach miary, np. metrach lub opakowaniach. Sprzedaż natomiast chcę prowadzić w sztukach - czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań? Czy mogę umieszczać różne jednostki miary na fakturze?

Karol, Sopot

 

Nie ma żadnych przeciwwskazań by na fakturach sprzedaży stosować inne jednostki miary niż te, w których nastąpił zakup. Sama ustawa o VAT wskazuje jedynie, jako jeden z obowiązkowych elementów, miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług (art. 106e ust. 1 pkt. 8). Może się zatem zdarzyć, że od swojego nabywcy kupi Pan całe opakowanie jakiegoś artykułu, a sprzedawane będą jego pojedyncze sztuki.