Poradnik Przedsiębiorcy

Zakup zegarka przez przedsiębiorcę nie może stanowić kosztu podatkowego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i zamierzam zakupić zegarek. Jego wartość będzie wynosiła ok. 2000 zł. Będzie on gwarancją punktualności np. na spotkania z kontrahentami. Czy mogę zakup zegarka zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Janusz, Mrągowo

 

W kosztach uzyskania przychodu może ujmować Pan te wydatki, które spełniają wymogi art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą za koszty uzyskania przychodów uważa się te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Dodatkowo wydatek musi zostać odpowiednio udokumentowany.

W naszej ocenie, zakup zegarka w kosztach firmowych, może zostać zakwestionowany przez urząd skarbowy podczas kontroli. Organy skarbowe z reguły twierdzą, że tego typu wydatki posiadają znamiona wydatku prywatnego, w związku z czym nie mogą stanowić kosztu podatkowego w prowadzonej działalności gospodarczej.