0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Data księgowania faktury WDT do VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

27 marca wystawiliśmy fakturę na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Dostawa do niemieckiego klienta miała miejsce 2 kwietnia, a termin płatności na fakturze to 6 kwietnia. W takim przypadku w którym miesiącu należy wykazać transakcję w ewidencji VAT sprzedaży?

Bartosz, Namysłów

 

Zgodnie z zasadami ogólnymi, obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie wykonania usługi lub dokonania dostawy towarów, chyba że wcześniej otrzymano zapłatę. Transakcje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są jednak wyjątkiem. Zgodnie z zapisami ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy. Zatem jeśli faktura została wystawiona jeszcze przed dostawą, w marcu - to powinna zostać ujęta w marcowym rejestrze VAT, zgodnie z datą jej wystawienia.

W przypadku gdyby omyłkowo faktura nie została w ogóle wystawiona, to obowiązek podatkowy powstawałby 15 maja (piętnasty dzień kolejnego miesiąca po dokonaniu dostawy).

Co ważne, data zapłaty nie ma znaczenia, nawet jeśli przed wystawieniem faktury otrzymałby Pan płatność. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymanie zaliczki nie rodzi powstania obowiązku podatkowego i tym samym wykazywania transakcji w rejestrze VAT i deklaracjach VAT-7 i VAT-UE.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów