Poradnik Przedsiębiorcy

Fundusze zalążkowe

Własna firma to często doskonała alternatywa dla pracy na etacie. Jednakże zanim podejmie się decyzję o przejściu na swoje, należy zastanowić się nad tym, jak rozkręcić dobry, intratny interes. Dobrym pomysłem dla początkującego przedsiębiorcy mogą być fundusze zalążkowe.

Fundusze zalążkowe - z ang. seed capital - to dotacje, przeznaczone dla nowych przedsiębiorców z zakresu mikro- i małych przedsiębiorstw. Fundusze mają służyć pokryciu kosztów stworzenia firmy, oferty, dotarcia do rynku. Jednakże warto pamiętać, że odbiorcą takiej dotacji może być tylko przedsiębiorstwo o dużym potencjale rozwojowym.

Dlaczego warto walczyć o fundusze? Jednorazowa pomoc dla przedsiębiorcy może wynieść nawet 200 tysięcy euro. W zamian za to inwestor otrzymuje udziały w firmie, jednakże nie więcej niż 50%.

Aby pokusić się o zdobycie funduszy zalążkowych, należy zacząć od dobrego biznesplanu. Niezbędne będzie ustalenie dokładnego, konkretnego celu, a także wymyślenie interesującej, niebanalnej, ale też nie niemożliwej drogi działania. Tylko w taki sposób przedsiębiorca będzie miał szansę na dopięcie celu, ponieważ selekcja podczas przyznawania funduszy jest bardzo ostra.

Po pierwszym etapie kwalifikacyjnym następuje spotkanie pomiędzy przedsiębiorcą a inwestorami. Tutaj, obok biznesplanu należy pozytywnie zaprezentować także własną osobę - warto bowiem pamiętać, że fundusze przeznaczone są nie tylko na rozwój biznesowy, ale także jako pomoc i ścieżka do kariery dla konkretnych osób. Z drugiej strony, takie osoby muszą być kompetentne, pewne siebie i godne zaufania, tak aby zainwestowany kapitał nie został zmarnowany.

Jeśli nowa firma zostanie uznana za rzeczywiście wartą inwestycji, następuje etap due diligence - analiza prawna, finansowa, organizacyjna i kadrowa. Kolejny krok to już finał - przyznanie uzgodnionej kwoty pieniężnej. Fundusz zalążkowy przyznawany jest na okres od 3 do 7 lat. W tym czasie w radzie nadzorczej nowej firmy będzie zasiadał przedstawiciel funduszu, kontrolujący postęp i sytuację firmy na rynku.

Jak widać, fundusze zalążkowe mogą stać się łakomym kąskiem dla nowych przedsiębiorstw. Poszukując nowych ścieżek rozwoju dla własnej firmy zawsze warto wziąć pod uwagę tą właśnie drogę rozwoju.