Poradnik Przedsiębiorcy

Jak liczyć dni zwolnienia lekarskiego pracownika?

Zatrudniam pracownika, który od jakiegoś czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim. L4 wystawione jest także na okres obejmujący dni wolne od pracy. Czy ustalając 33 dni, za które to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, trzeba je uwzględniać? Jak liczyć dni zwolnienia lekarskiego? Czy okresy choroby się sumują?

Marta, Kłodzko

 

W puli 33 dni (lub 14 dni w przypadku osób powyżej 50. roku życia), za które pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe ujmuje dni kalendarzowe przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nie ma znaczenia, czy były to dni wolne, czy robocze. Oznacza to, że wynagrodzenie chorobowe pracownik otrzyma za każdy dzień niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Co ważne pula 33 dni (lub 14 dni w przypadku osób powyżej 50. roku życia) dotyczy całego roku kalendarzowego. Pracownik nie musi chorować przez ciągły okres. Od 34 lub 15 dnia choroby otrzymuje już świadczenie w postaci zasiłku chorobowego z ZUS.

Skoro już wiemy jak liczyć dni zwolnienia lekarskiego warto też wspomnieć, że w kolejnym roku wykorzystane dni zwolnienia “zerują się” i pracownik ponownie przez okres 33 lub 14 dni otrzymuje wynagrodzenie chorobowe.