Osoby, których dzieci (rodzone lub przysposobione) osiągają w danym roku podatkowym dochód podlegający opodatkowaniu na terytorium kraju, powinny doliczyć go do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że rodzice mają prawo do pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci, na co wskazuje art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jakie dochody małoletniego dziecka można rozliczyć w zeznaniu rocznym rodzica? Wyjaśniamy poniżej.
Dochody małoletniego dziecka – kiedy można rozliczyć w zeznaniu rodzica?
Obowiązek doliczenia dochodu małoletniego dziecka do własnego nie dotyczy opiekunów prawnych oraz rodzin zastępczych (w takiej sytuacji dziecko nie jest dzieckiem własnym ani przysposobionym opiekuna).
Warto zaznaczyć, że prawo to nie przysługuje wszystkim rodzicom oraz w każdej sytuacji. Z rozliczenia dochodów małoletniego dziecka nie mogą skorzystać:
osoby pozbawione przez sąd władzy rodzicielskiej,
rodzice pozbawieni zarządu nad majątkiem dziecka (np. w sytuacji, gdy sąd opiekuńczy powierza zarząd majątku małoletniego ustanowionemu w tym celu kuratorowi).
W wymienionych powyżej sytuacjach rodzic bądź opiekun powinien złożyć w imieniu dziecka osobne zeznanie podatkowe – PIT-37.
Do dochodów rodziców dolicza się co do zasady następujące dochody małoletniego dziecka:
dochód z renty (poza rentą rodzinną),
dochód z praw majątkowych,
dochód z kapitałów pieniężnych,
dochód z najmu w sytuacji, gdy rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu,
inne dochody.
Jak wykazać dochody małoletniego dziecka w zeznaniu rocznym rodzica?
W załączniku PIT/M wypełnia się odpowiednio jedną z części:
część B.1. – jeżeli prawo pobierania pożytków z dochodu dziecka (dzieci) przysługuje tylko jednemu z rodziców,
część B.2. – jeżeli prawo pobierania pożytków z dochodu dziecka (dzieci) przysługuje obojgu rodzicom.
Jeżeli małżonkowie składają osobne deklaracje podatkowe, wówczas dochody małoletniego dziecka należy doliczyć po połowie każdemu z małżonków (art. 7 ust. 2 ustawy o PIT). Każdy z nich zobowiązany jest wówczas do złożenia (niezależnie od siebie) właściwego załącznika PIT/M. Nie dotyczy to sytuacji, gdy orzeczono separację – w takim przypadku dochody dolicza się do dochodów osoby, która wychowuje dziecko.
W sytuacji, gdy dziecko osiągnęło dochody z tytułu zbycia otrzymanych w spadku akcji, rodzice wypełniają formularz PIT-38 na siebie. W takim przypadku nie składa się już załącznika PIT/M. Podobnie, gdy dziecko uzyskało dochody z najmu lub dzierżawy opodatkowanej ryczałtem – rodzice wypełniają na siebie deklarację PIT-28 bez dołączania załącznika PIT/M.
Dochody małoletniego dziecka – kiedy trzeba je rozliczyć osobno?
Nie wszystkie dochody małoletniego dziecka można rozliczyć w zeznaniu rocznym rodzica. Jak wskazuje art. 7 ust. 1 ustawy o PIT, do dochodów rodziców nie dolicza się dochodów małoletniego dziecka, jeżeli dotyczą:
dochodów z pracy – w tym stosunku pracy, umowy zlecenia czy umowy o dzieło;
stypendiów np. naukowych czy sportowych;
dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, czyli rzeczy ruchomych, np. książki czy drobny sprzęt elektroniczny.