Poradnik Przedsiębiorcy

Jak założyć klub fitness - najważniejsze informacje

Kluby fitness to miejsca obowiązkowe na praktycznie każdym osiedlu większego miasta. Pomimo ogromnych sieci siłowni i klubów fitness, które okupują galerie handlowe, mniejsze kluby cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Jest wiele powodów - nie jest w nich tak tłoczno, są tańsze i nie zmuszają klientów do podpisywania umowy przynajmniej na rok. Wiele pań rozpoczynających swoją przygodę z fitnessem ceni sobie mniejsze kluby także z uwagi na intymność i brak mężczyzn, dzięki czemu mniej się wstydzą. Jednak założenie klubu fitness wymaga sporo pracy, związanej z otworzeniem działalności oraz spełnieniem wymagań związanych z warunkami technicznymi lokalu, w którym fitness się znajdzie. Jak założyć klub fitness? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Ogólna charakterystyka klubu fitness

Klub fitness jest miejscem, które oferuje usługi z zakresu zajęć sportowych i relaksacyjnych. W ofercie powinny się znaleźć zróżnicowane zajęcia - od tych intensywniejszych, po relaksacyjne typu streching i joga. Zajęcia powinny być także zróżnicowane pod względem zaawansowania. Niektóre kluby fitness oferują także zabiegi upiększające, masaże.

Planując otworzenie klubu fitness bardzo istotną kwestią jest lokalizacja - czy łatwo tam dojechać, czy są miejsca parkingowe i czy jest w okolicy mieszkaniowej. Sam lokal również powinien spełniać odpowiednie wymagania - posiadać zaplecze sanitarne, a personel odpowiednie uprawnienia do prowadzenia zajęć.

Wstępne wymagania związane z prowadzeniem klubu fitness

Klub fitness może prowadzić praktycznie każdy, nie trzeba posiadać odpowiednich uprawnień czy mieć ukończony kurs. Nie są potrzebne także żadne pozwolenia. Jednak zatrudniając trenerów i instruktorów fitness - powinni oni mieć odpowiednie doświadczenie oraz przygotowanie do prowadzenia zajęć.

Dopuszczalne formy prowadzenia klubu fitness

Otwierając klub fitness, przedsiębiorca może go prowadzić w dowolnej formie, poza spółką partnerską. Działalność gospodarczą rejestruje się w CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza albo spółka cywilna) albo w KRS (spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

Jak założyć klub fitness?

Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeżeli jednak przedsiębiorca planuje działalność w szerszym zakresie, warto wziąć pod uwagę spółki - osobowe lub kapitałowe. Wybierając jednak inne, niż jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna formy prowadzenia działalności, trzeba się liczyć z bardziej skomplikowaną księgowością i rejestracją w KRS.

Klub fitness a jednoosobowa działalność gospodarcza

Prowadząc jednoosobową działalność to przedsiębiorca jest jedynym właścicielem klubu fitness. Również on jest jedynym jego reprezentantem. Zakładając taką działalność, nie jest potrzebny kapitał, a prowadząc ją, podatnik nie musi zmagać się ze skomplikowanymi formalnościami.

Aby założyć działalność, trzeba wypełnić formularz CEIDG-1. Można go złożyć drogą elektroniczną lub osobiście. Niezależnie od formy złożenia formularza, czynność ta jest bezpłatna. Po złożeniu wniosku działalność zgłaszana jest do:

  • rejestru przedsiębiorców – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),

  • urzędu skarbowego oraz

  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.