0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zmienić wartość sprzedaży na fakturze?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W październiku wystawiłam fakturę na kwotę 200 zł, którą wprowadziłam do KPiR i rejestru sprzedaży VAT. Na początku października klient powiedział, że w związku z tym, że wykonałam większą pracę, chce mi zapłacić 450 zł a nie 200 zł. Jak w takiej sytuacji powinnam rozliczyć tę transakcję?

Magda, Tarnów

 

Aby zmienić wartość sprzedaży na fakturze, konieczne będzie wystawienie faktury korygującej. Korektę wystawia się w momencie, gdy wystąpi pomyłka lub inne zdarzenie, które zmieni dane, jakie powinny znaleźć się na fakturze źródłowej. Musi Pani zwiększyć wartość wykonanej usługi o 250 zł - pierwotnie na fakturze wystawiła Pani 200 zł, ale klient chce Pani zapłacić 450 zł , dlatego należy wykazać dodatkowe 250 zł.

Po sporządzeniu faktury korygującej klient będzie mógł dopłacić wskazaną kwotę - 250 zł. Proszę pamiętać o konieczności wskazania na korekcie przyczyny jej sporządzenia.  

W takiej sytuacji nie jest możliwe wystawienie zwykłej faktury i jej podmienienie bowiem faktura trafiła już do obiegu prawnego. Usunięcie faktury pierwotnej oraz korygującej, a następnie wystawienie jednej faktury na wartość 450 zł byłoby błędne i niezgodne z prawem, bowiem faktura pierwotna zawsze trafia do obiegu prawnego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów