0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koniec pomniejszania zasiłków macierzyńskich, które wynikało z przepisów Tarczy antykryzysowej!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Coraz częściej można przeczytać o przypadkach drastycznego zmniejszenia wypłacanych zasiłków macierzyńskich przez ZUS. Kobiety z dnia na dzień traciły środki z powodu przepisów Tarczy antykryzysowej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało zmianę w tym zakresie. Czy to koniec pomniejszania zasiłków macierzyńskich?

Tarcza antykryzysowa zmniejszyła zasiłki

Tarcza antykryzysowa pozwoliła na utrzymanie wielu miejsc pracy dzięki zmniejszeniu etatu i tym samym obniżeniu pensji zatrudnionym. Jednak taka możliwość nie uwzględniła skutków, jakie wywoła to w zakresie wypłacania zasiłków. Kobiety, które urodzą dziecko w okresie obniżonego etatu, a tym samym i pensji, przez rok będą otrzymywać niższy zasiłek macierzyński, mimo że sytuacja w firmie wróci już do normy.

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego, obniżonego wymiaru czasu pracy.
W rezultacie kobiety, które urodzą dziecko w okresie zmniejszenia etatu, tracą najwięcej ponieważ przez cały rok korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzymują niższe zasiłki.

Koniec pomniejszania zasiłków macierzyńskich

Rząd szykuje zmiany w tym zakresie, jednoznacznie wprowadzające koniec pomniejszania zasiłków. Nowe regulacje mają spowodować, że kobiety na macierzyńskim nie będą poszkodowane z powodu obniżenia czasu pracy w ramach Tarczy antykryzysowej. Tak brzmią zapowiedzi minister Marleny Maląg:

„Przygotowaliśmy regulację, dzięki której w przypadku osób pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiet w ciąży, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy”
Co ważne, kobiety, którym obniżono zasiłek, będą mogły liczyć na wyrównanie. Jednak będzie to miało miejsce dopiero na wniosek danej osoby. Zapewniła o tym szefowa resortu pracy:
„Co więcej zmiana dotyczyć będzie też świadczeń już wypłaconych na podstawie obowiązujących zapisów ustawy antykryzysowej. Ponowne przeliczenie ich podstawy następować będzie na wniosek danej osoby. Najważniejsze dla nas jest dobro rodzin”.
Kobiety, które do tej pory otrzymywały niższe świadczenia, mogą liczyć na wyrównanie.

Wiele kobiet czeka na koniec pomniejszania zasiłków macierzyńskich, które są spowodowane przepisami Tarczy antykryzysowej. Jednak obecnie nie ma oficjalnego projektu omawianej zmiany, więc na więcej szczegółów należy jeszcze poczekać.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów