Z początkiem kwietnia 2014 r. znacznym modyfikacjom uległy przepisy dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od nabycia i wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdami samochodowymi, w tym również od samochodów osobowych. Właśnie w ich przypadku podatnik ma prawo albo do pełnego, albo do częściowego odliczenia VAT.
Samochody osobowe - odliczenie 50% VAT
Pełne odliczenie VAT od nabycia i kosztów użytkowania samochodu osobowego jest możliwe po spełnieniu czterech zasadniczych kryteriów:
- wykorzystywanie samochodu tylko w celach firmowych,
- zgłoszenie pojazdu na druku VAT-26 w odpowiednim urzędzie skarbowym,
- prowadzenie szczegółowej kilometrówki dla celów podatku VAT,
- wprowadzenie zasad użytkowania pojazdu w firmie (najlepiej w formie pisemnego regulaminu).
W sytuacji gdy podatnik chce zrezygnować ze zbędnej (w jego ocenie) papierologii lub wykorzystuje samochód osobowy do celów mieszanych - prywatnych i firmowych - wówczas ma prawo jedynie do częściowego - 50-procentowego - odliczenia VAT od wydatków. Wyjątkiem jest tutaj paliwo, od którego zgodnie z przepisami przejściowymi, czynny podatnik VAT nie może odliczyć VAT aż do 30 czerwca 2015 r.
Ważne! Nieodliczony podatek VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez Ministra Finansów może stanowić koszt uzyskania przychodu, o ile dany wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, o czym stanowi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. |
Odliczenie VAT od nawigacji do samochodów osobowych
W sytuacji gdy podatnik zgłosił samochód osobowy do skarbówki na druku VAT-26 oraz spełnił pozostałe wymogi do pełnego odliczenia VAT, wówczas od zakupu nawigacji GPS do tego pojazdu może odliczyć 100% VAT wynikającego z faktury zakupu.
Natomiast gdy samochód osobowy użytkowany jest do celów mieszanych bądź podatnik dobrowolnie zrezygnował z dodatkowej papierologii wówczas od nabytej nawigacji przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT może odliczyć jedynie część podatku VAT - 50% podatku naliczonego z faktury.
Powyższe reguły odnoszą się również do takich wydatków, jak zakup CB-radia, bagażnika samochodowego czy felg samochodowych.