Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Opis produktu - jak prawidłowo go wykonać?

Przedsiębiorcy w dobie otwartej konkurencji ciągle wymyślają nowe i lepsze taktyki dla swoich produktów. Konsumenci coraz częściej spotykają się z opisami z najwyższej półki. Jest to zabieg celowy, który ma skłonić potencjalnego klienta do zakupu. Czy istnieje idealny opis produktu? Przykładów jest wiele – zostały one stworzone według konkretnych zasad.

Dobrze zrobiony opis produktu jest swojego rodzaju inwestycją. Dzięki niemu można poprawić ocenę strony internetowej – a to z kolei wpływa na ruch wyszukiwania w sieci.

Jak skonstruować dobry opis produktu?

Tworząc opisy, należy pamiętać o jednej ważnej, podstawowej zasadzie – nie można kopiować już istniejących. Bardzo często opisy, które przedstawiają producenci, są na najwyższym poziomie, fachowe oraz bardzo szczegółowe. Jednak mają jedną bardzo ważną wadę – nie sprzedają. Nawet jeżeli skopiujemy doskonały opis produktu od producenta, sprawiający wrażenie, że oferowana jest świetna usługa lub też produkt – taki opis w żaden sposób nie zachęci do kupna. Na stronie internetowej lepiej jest stworzyć osobne pole, w którym umieszczone będą opisy producentów, a w osobnym miejscu umieścić nasz unikalny opis – zachęcający do kupna.

Do klienta nie przemawia to, jakie ciśnienie może osiągnąć dany ekspres do kawy – zainteresuje go zupełnie co innego, np. możliwość delektowania się prawdziwie intensywnym smakiem espresso, smakowania kawy zgodnej z jego upodobaniami, możliwość parzenia zarówno w filiżance, jak i w wysokich szklankach itp. Zdecydowanie lepiej sprawdza się więc opis produktu stworzony przez nas samych niż sucha specyfikacja od producenta.

W dzisiejszych czasach ludzie szybko przeglądają treści, dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem innego rodzaju opisów. Jeden zbity tekst może okazać się zbyt nudny i w rezultacie konsument go pominie. Warto przykuć jego uwagę np. infografiką. Na ilustracji dobrze jest zawrzeć istotną informację, jak np. stopnie mielenia kawy, a dopiero z boku umieścić dokładny opis. Wówczas będziemy mieć niemalże stuprocentową pewność, że konsument zainteresuje się obrazkiem, a następnie przeczyta opis, co będzie mogło skłonić go do zakupu właśnie naszych produktów.

Najczęściej popełniane błędy w opisie produktów – przykłady dające do myślenia

Wyróżnia się kilka – bo około pięciu – najczęściej popełnianych błędów w tworzeniu opisów produktów. Pierwszym z nich jest tworzenie opisu, który w żaden sposób nie współgra z marką. Problem ten najczęściej pojawia się w momencie, kiedy nad opisem pracuje więcej niż jedna osoba, a co najważniejsze – nie współpracują one ze sobą. Skutkuje to sprzecznymi komunikatami, które w żaden sposób ze sobą nie współgrają.

Drugim najczęściej popełnianym błędem jest bezsensowne i zbyt wyolbrzymione zachwalanie produktu.
Trzecim najczęściej popełnianym błędem jest używanie słów oraz wyrażeń, które nic nie mówią konsumentom. Czerpanie garściami ze słownika wyrazów obcych będzie złym pomysłem, gdyż klient nie musi ich znać. Tworzy to zupełnie niezrozumiały opis produktu.

Kolejnym najczęściej popełnianym błędem jest tłumaczenie zwrotów z języka angielskiego wprost lub wykorzystywanie dziwnych zlepek językowych. Dosłowne tłumaczenia i nowe twory językowe mogą skończyć się ogromną katastrofą i tragicznym opisem produktu. Przykład: Denmark from chicken. Wyrażenie to oznacza Dania z kurcząt – jednak Dania oznacza tutaj kraj, nie posiłek. Na tego typu błędy należy zwrócić szczególną uwagę.

Ostatnim najczęściej popełnianym błędem jest brak korzystania z możliwości, jakie oferuje SEO. Dzięki dobremu pozycjonowaniu możliwe jest zwiększenie ruchu na stronie nawet kilkunastokrotnie – warto zatem skorzystać choćby z podstawowych zasad SEO.

Zasady przy tworzeniu opisów

Dobry opis produktu to taki, który jest odpowiednio zbudowany. Wyżej wymienione zostały najczęstsze błędy, jakie popełniane są podczas jego tworzenia. Należy jednak zapoznać się z najważniejszymi zasadami, jakimi trzeba się kierować przy tworzeniu opisów. Przede wszystkim stawiamy na prosty język. Opis powinien być przyjemny do czytania – zadaniem opisującego jest sprzedanie produktu, więc musi on dotrzeć do dużej liczby osób.

Drugim ważnym elementem jest unikanie zdań wielokrotnie złożonych, a także nieużywanie dużej liczby epitetów. Kiedy ktoś chce kupić buty do biegania, nie ma ochoty na czytanie długiego i nudnego eseju.