Sprzedaż wysyłkowa za granicę musi być potwierdzona fakturą

Wielkość tekstu:

W ramach działalności gospodarczej prowadzę sprzedaż stacjonarną i posiadam kasę fiskalną. Niedługo rozpocznę również sprzedaż wysyłkową za granicę, a towary będą w walucie obcej wystawiane na eBay. Czy taką sprzedaż muszę także ewidencjonować na kasie?

Adam, Rawicz

 

W myśl art. 106 ust. 5 ustawy o VAT, dokonywanie sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski do innych krajów obowiązkowo musi być potwierdzone fakturą. Nie ma znaczenia fakt, że zakup został zrealizowany przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W takim wypadku nie ma już obowiązku ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej.

Faktura może zostać wystawiona w walucie obcej, w której dokonywana jest sprzedaż. Należy jednak pamiętać, że na fakturze powinno znaleźć się przeliczenie na PLN wartości podatku VAT.

W przypadku dokonywania sprzedaży wysyłkowej na terenie Polski dla klientów prywatnych, nie ma obowiązku wystawiania faktur. Jeżeli przedsiębiorca posiada kasę fiskalną, to transakcje sprzedaży muszą zostać na niej zaewidencjonowane.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów