0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż samochodu osobowego a korekta podatku VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W lutym roku 2013 zakupiłem samochód osobowy o wartości 50.000 zł, który następnie wprowadziłem do środków trwałych. W związku z tym mogłem odliczyć tylko 6.000 zł podatku VAT naliczonego przy transakcji. W grudniu chcę sprzedać ten samochód za 40.000 zł, jednak mam problem ze zrozumieniem kwestii podatku VAT. Czy wystawiając fakturę sprzedaży powinienem naliczyć dodatkowo 23% podatku, czy w dalszym ciągu obowiązuje mnie ograniczenie do 6.000 zł?

Jeremi, Wałbrzych

 

W takim przypadku może Pan skorzystać z prawa do sprzedaży samochodu ze stawką zwolnioną z podatku VAT (zw.), ponieważ zostały spełnione dwa warunki określone w przepisach:

  • przy nabyciu pojazdu przysługiwało Panu prawo do odliczenia 60% podatku, nie więcej jednak niż 6000 zł oraz
  • samochód jest pojazdem używanym, ponieważ okres użytkowania wyniósł co najmniej 6 miesięcy od momentu dokonania zakupu.

Jednak zwolnienie z podatku VAT przy sprzedaży niesie za sobą konsekwencje w podatku odliczonym przy nabyciu samochodu. Przy pojazdach o wartości przekraczającej 15.000 zł, które zostały sprzedane po 6 miesiącach użytkowania, jednak przez upływem 5 lat, należy skorygować deklarację VAT za ten okres rozliczeniowy - ⅕ wartości podatku za każdy rok podatkowy.

W Pana przypadku nie minął rok od momentu nabycia pojazdu, zatem musi Pan skorygować całą wartość podatku odliczonego - 6.000 zł. W związku z tym, aby uwzględnić w deklaracji VAT (wersja 14) korektę podatku należy w części D.3. pozycja 43 - "Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych" uzupełnić kwotę podatku podlegającego korekcie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów