0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczanie VAT od naprawy samochodu osobowego

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy, wykorzystujący w firmie samochód, mają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatki związane z jego zakupem i eksploatacją oraz odliczania VAT od tych wydatków. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to przedsiębiorca staje się uczestnikiem kolizji drogowej, wskutek której dochodzi do uszkodzenia firmowego pojazdu. Czy w takiej sytuacji odliczanie VAT od naprawy samochodu osobowego jest dopuszczalne?

Czy możliwe jest odliczanie VAT od naprawy samochodu osobowego?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż wydatki związane z powypadkową naprawą firmowego samochodu osobowego są niewątpliwie kosztami uzyskania przychodu. Jeżeli chodzi o odliczanie VAT, będzie ono w takim wypadku uzależnione od tego, czy przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% bądź 100 % wartości podatku.

Odliczanie VAT od samochodu 

Przedsiębiorca, który posiada firmowy samochód osobowy, może odliczać połowę lub pełną wartość VAT od poniesionych na niego kosztów. To, jaki procent odliczenia przysługuje w danym przypadku zależy od tego, czy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności, czy również w celach prywatnych.

Co ważne, podatnicy, którzy zdecydowali się na pełne odliczenie VAT, są zobowiązani do spełnienia dodatkowych warunków formalnych:

  • złożenia deklaracji VAT-26,
  • prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu,
  • ustalenia zasad użytkowania pojazdu w firmie.

Wskazane wyżej zasady dotyczą również odliczania VAT od naprawy samochodu osobowego. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na pełne odliczanie VAT i dopełnił wszystkich warunków formalnych, może odliczyć 100% VAT z faktury za naprawę samochodu. W przeciwnym wypadku będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia VAT w wysokości 50%.

Odliczanie VAT od naprawy samochodu osobowego w wysokości 50%

Do 50-procentowego odliczenia VAT mają prawo przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód firmowy w tzw. systemie mieszanym, tzn. zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Co ważne, metoda ta nie niesie za sobą konieczności dopełnienia żadnych dodatkowych formalności. Oznacza to, że na podstawie faktury za naprawę samochodu, wystawionej na przedsiębiorcę, ma on prawo odliczyć wyłącznie połowę wartości podatku od towarów i usług.

Odliczanie VAT od naprawy samochodu osobowego w wysokości 100%

Prawo do odliczenia 100% VAT od naprawy samochodu osobowego mają przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód firmowy wyłącznie w celach biznesowych - tzn. dokonali zgłoszenia pojazdu do US oraz prowadzą ewidencję przebiegu pojazdu. W takiej sytuacji właściciel firmy odlicza całą wartość VAT z faktury za naprawę samochodu.

W przypadku odliczenia VAT od powypadkowej naprawy auta firmowego (w przeciwieństwie do zaliczenia wydatków z nią związanych do kosztów podatkowych) nie ma znaczenia, czy właściciel opłacił dobrowolne ubezpieczenie AC samochodu firmowego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów