Rząd planuje kolejne zmiany w ustawie o VAT. Tym razem jednak wynikają one z odgórnej inicjatywy Unii Europejskiej. Od stycznia 2015 roku wszystkie usługi świadczone drogą elektroniczną, usługi telekomunikacyjne oraz usługi nadawcze radiowe i telewizyjne będą opodatkowane w kraju konsumpcji. Nie będzie miało jak dotychczas znaczenia, czy świadczone są na rzecz firm, czy prywatnych osób. Łagodząc konsekwencje zmian, wprowadza się procedurę jednego okienka (tzw. MOSS - Mini One Stop Shop), która pozwoli rozliczać się w kraju identyfikacji.
Procedura Mini One Stop Shop - nowy rozdział w ustawie o VAT
Zgodnie z projektem planowanych zmian w ustawie o VAT zamierza się wprowadzić do przepisów nowy rozdział 6a zatytułowany:
“Procedura szczególna dla podmiotów mających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, ale nieposiadających takiej siedziby w państwie członkowskim konsumpcji, świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a.”
Pierwszy z artykułów tego rozdziału (art. 130a) będzie definiował pojęcia w nim zastosowane, a kolejne będą się już odnosiły do kwestii zgłoszeń oraz składania w urzędzie informacji związanych z zastosowaniem szczególnej procedury rozliczania VAT.
Procedura Mini One Stop Shop - państwo członkowskie identyfikacji
Projekt zmian w ustawie zakłada, że mianem państwa członkowskiego identyfikacji określać się będzie państwo członkowskie, w którym podatnik świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz osób nie będących podatnikami (art. 28a), mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w państwie członkowskim konsumpcji składa zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej rozliczania VAT.
W celu wyjaśnienia, czym właściwie jest kraj identyfikacji, konieczne jest zatem określenie, w którym kraju podatnik świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne zgodnie z prawem może złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury Mini One Stop Shop (MOSS). O tym stanowi art. 130b projektu zmian w ustawie o VAT.
Art. 130b pojektu z dnia 15.04.2014 r. o zmianie Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy- Ordynacja podatkowa 1. Podatnicy świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz osób niebedących podatnikami, o których mowa w art. 28a, mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w państwie członkowskim konsumpcji, mogą złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej rozliczania VAT w państwie członkowskim, w którym podatnik posiada: 1) siedzibę działalności gospodarczej, 2)stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku gdy nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, 3) stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, ktore wybiera w celu przedłożenia zgłoszenia, w przypadku gdy nie posiada on siedziby działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej, ale posiada więcej niż jedno stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej. |
Zgodnie z powyższym państwem członkowskim identyfikacji dla polskiego przedsiębiorcy, którego siedziba działalności znajduje się na terytorium naszego kraju, będzie Polska. Tu bowiem będzie on rozliczał się i składał deklaracje związane z zastosowaniem procedury szczególnej VAT.
Procedura Mini One Stop Shop - państwo konsumpcji
Czym zatem będzie kraj konsumpcji? Państwem konsumpcji, mimo iż nie określa tego wprost projekt ustawy, będzie kraj, w którym nabywca - niepodatnik - omawianego charakteru usług będzie konsumował nabyte
Porady online
Prowadzisz firmę i masz pytania?
Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy
Na koniec należy przypomnieć, że zmieniane przepisy w kwestii ustalenia miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych czy elektronicznych na rzecz niepodatników z krajów Unii Europejskiej, które nakazują opodatkować świadczenie w kraju konsumpcji, są obligatoryjne. Jednak już w kwestii tego, czy podatnik świadczący usługę skorzysta z nowych procedur szczególnych VAT, czy też będzie rejestrował się samodzielnie w każdym kraju konsumpcji - pozostawia się w gestii samego przedsiębiorcy.
Fakturowanie MOSS - czytaj więcej!