Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

PIP ma prawo skontrolować każdego pracodawcę pod względem legalności i prawidłowości zatrudniania pracowników. Jak wygląda kontrola Państwowej Inspekcji Pracy? Czy jest zapowiedziana? Odpowiedzi na te [pytania znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj!

8 marca 2022

Prawo pracy

Komu przysługuje urlop uzupełniający?

Wielu pracowników frapuje zagadnienie urlopu uzupełniającego - kto i kiedy ma do niego prawo, czy udzielany jest proporcjonalnie do czasu, który pozostał do końca roku? Przeczytaj i sprawdź na jakich zasadach udzielany jest urlop uzupełniający!

28 września 2021

Prawo pracy

Staż dla osób bezrobotnych

Staż kierowany jest przez urzędy pracy do osób bezrobotnych. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, natomiast kierującym na staż jest starosta na wniosek pracodawcy. Dowiedz się więcej na ten temat!

21 września 2021

Prawo pracy

Zajęcie wynagrodzenia pracownika przez komornika

Przedsiębiorca zatrudniający pracownika może spotkać się z różnymi sytuacjami. Częstą i dość skomplikowaną kwestią są zajęcia komornicze wynagrodzeń pracowniczych. Jak to prawidłowo rozliczyć? Kwestie te zostaną wyjaśnione w tym oto artykule!

28 lutego 2020

Prawo pracy

Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?

W dobie wirtualnego pieniądza większość pracowników przyzwyczajona jest, że wynagrodzenie wpływa na konto bankowe. Nieliczni wiedzą, że istnieją również inne formy przekazywania wynagrodzenia, co więcej - to nie przelew jest tą podstawową.

1 stycznia 2019

Prawo pracy

Jak prowadzić listę obecności i ewidencję czasu pracy?

Przedsiębiorca zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę jest zobowiązany także do prowadzenia ewidencji czasu pracy. Obowiązek ten wynika z art. 149 § 1 Kodeksu pracy:

11 marca 2019

Prawo pracy

Interwencja inspektora pracy w przypadku braku zapłaty wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych

Kiedy interwencja inspektora pracy jest możliwa? Czy jest to zależne od formy zatrudnienia pracownika? Gdzie brak zapłaty wynagrodzenia może zgłosić pracownik? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! Sprawdź!

1 maja 2022

Prawo pracy

Samozatrudnienie a prawo pracy

Jedną z form zatrudnienia jest samozatrudnienie, czyli innymi słowy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jak każda forma zatrudnienia, ma ona swoje wady i zalety. Wiele zależy też od rodzaju wykonywanego zawodu. Dowiedz się więcej na ten temat!

9 maja 2022

Prawo pracy

Kiedy pracownikowi przysługują dodatki do wynagrodzenia?

Kiedy pracownikowi przysługują dodatki do wynagrodzenia? Przy spełnieniu jakich warunków konieczne jest wypłacanie przez pracodawcę takich dodatków? Jakie dodatki wypłacane są z dobrej woli pracodawcy? Sprawdź!

2 czerwca 2022

Prawo pracy

Opcjonalne formy zatrudnienia, czyli jak można zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nie musi oznaczać pracy od ósmej do szesnastej w biurze. Istnieją opcjonalne formy zatrudnienia, które z pewnością mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

31 grudnia 2016

Prawo pracy

Jak zatrudnić cudzoziemca w Polsce?

Dowiedz się, jakie są przepisy w kwestii zatrudniania obcokrajowców w polskiej gospodarce.

21 kwietnia 2022

Prawo pracy

Dokumentacja płacowa - jak ją prowadzić i przechowywać?

Dokumentacja płacowa powinna być prowadzona w rzetelny sposób w każdym zakładzie pracy. Jest to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo prowadzić i przechowywać dokumenty płacowe!

25 czerwca 2022

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne - w jakich sytuacjach można je zastosować?

Zwolnienie dyscyplinarne można zastosować tylko w wyjątkowych sytuacjach. Możliwe jest ono tylko z przyczyn naruszeń leżących po stronie pracownika. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy z pracownikiem bez wypowiedzenia!

28 stycznia 2021

Prawo pracy

Dofinansowanie wypoczynku pracowników - rozliczenie podatkowe

Pracodawca może dofinansować wczasy swoich pracowników oraz ich rodzin na dwa sposoby – ze środków obrotowych własnej firmy lub z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć dofinansowanie wypoczynku pracowników!

26 kwietnia 2020

Prawo pracy

Umowa o pracę - zmiany w przepisach od 2016

W 2016 roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły szereg zmian w umowach o pracę zawartych na czas określony. Umowa o pracę na czas określony nie może być dłuższa niż 33 miesiące. Przeczytaj co jeszcze się zmieniło!

16 sierpnia 2017

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów