Księgowość firm
Czy koszty prywatnego telefonu można ująć w KPiR?
Każdy przedsiębiorca korzysta z telefonu komórkowego bądź stacjonarnego w kontaktach z kontrahentami, biurem rachunkowym czy urzędem skarbowym. Czy koszty prywatnego telefonu może ująć jako koszty uzyskania przychodu? Odpowiedź w naszym artykule!
4 sierpnia 2021
Spółka partnerska – zalety i wady prowadzenia
Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa, którą mogą złożyć co najmniej dwie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów. Nazwa spółki partnerskiej powinna zawierać co najmniej nazwisko jednego partnera. Dowiedz się więcej na ten temat!
18 marca 2022
Darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką - skutki
Darowizny udziału w nieruchomości mogą powodować powstanie zobowiązania z tytułu podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Dowiedz się więcej na ten temat!
25 lipca 2022
Siedziba przedsiębiorcy - czy można dokonać zmiany?
Siedziba przedsiębiorcy jest oznaczeniem miejscowości, w której prowadzona jest dana działalność lub w której znajduje się organ zarządzający przedsiębiorstwa. W jakim celu potrzebne jest oznaczenie siedziby przedsiębiorstwa? Przeczytaj nasz artykuł!
18 marca 2022
Ulga B+R w działalności budowlanej - komu przysługuje?
Ulga B+R to możliwość odliczenia 30% kosztów zatrudnienia pracowników, którzy brali udział w realizacji prac związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Za działalność badawczo-rozwojową uznaje się działalność twórczą. Dowiedz się więcej na ten temat!
18 marca 2022
Sprzedaż nieruchomości zakupionej od komornika
Sprzedaż nieruchomości zakupionej od komornika budzi u nabywających wątpliwości czy taka transakcja powinna zostać opodatkowana, gdy była wcześniej zasiedlona. Dokonałeś sprzedaży nieruchomości nabytej od komornika? Dowiedz się więcej na ten temat!
18 marca 2022
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 11) - Rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług (VAT)
Rozpoczynając prowadzenie działalności konieczne jest zdecydowanie czy chcemy być czynnymi podatnikami VAT czy też zwolnionymi. Czy wiesz, jak wyglądają rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług potocznie zwanego podatkiem VAT? Sprawdź!
20 grudnia 2021
Jednorazowa pożyczka od spółki dla wspólnika – skutki w VAT i PCC
Jednorazowa pożyczka pomiędzy spółką a jej udziałowcami jest dopuszczalna. Jednorazowe udzielnie pożyczki mieści się w zakresie odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT. Jak wygląda rozliczenie na gruncie podatku VAT i PCC? Sprawdź!
11 lipca 2022
Usługi gastronomiczne GTU - w jaki sposób oznaczać w JPK_V7?
Czy w sytuacji gdy świadczę usługi gastronomiczne GTU, powinnam oznaczać je w nowym pliku JPK_V7?
19 lipca 2021
Specjalny fundusz inwestycyjny - jak go tworzymy?
Na skutek zmian podatkowych i nowelizacji przepisów została wprowadzono nową formę opodatkowania - specjalny fundusz inwestycyjny. Są jednak pewne przesłanki jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z tej preferencji. Jak stworzyć niniejszy fundusz?
16 lipca 2021
Likwidacja działalności gospodarczej nie musi być skomplikowana
Przedsiębiorca likwidując swoją działalność gospodarczą musi się liczyć z dopełnieniem szeregu formalności związanych z tym procesem. Aby dowiedzieć się jak wygląda prawidłowo przeprowadzona likwidacja działalności gospodarczej przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
Usługi programistyczne dla zagranicznych kontrahentów - opodatkowanie
Jak należy rozliczać usługi programistyczne dla zagranicznych kontrahentów? Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką formę opodatkowania wybrać oraz jak wystawiać faktury dla zagranicznych kontrahentów!
19 października 2021
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 7) - Współpraca z urzędami
Wraz z rozpoczęciem działalności rozpoczyna się współpraca z urzędami. Współpraca ta związana jest z obowiązkiem płacenia podatków tj. podatek dochodowy czy VAT. Czy wiesz jaki rodzaj działalności dodatkowo ma obowiązek kontaktu z urzędem celnym? Sprawdź!
12 lipca 2021
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 3) - jak wypełnić ZUS ZUA?
W przypadku zgłaszania przedsiębiorcy lub pracownika do pełnego ubezpieczenia społecznego lub aktualizacji danych konieczne jest złożenie formularz ZUS ZUA. Czy wiesz, jak należy wypełnić ten formularz? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Nota księgowa a nota korygująca - czym się różnią?
Otrzymując dokument z błędnymi danymi, przedsiębiorca ma prawo zgłosić się do kontrahenta o poprawę błędu. Kiedy powinna zostać wystawiona nota korygująca? Czy można ją zastosować do poprawy błędu? Jakim dokumentem natomiast jest nota księgowa?
30 czerwca 2022