Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Usługi gastronomiczne GTU - w jaki sposób oznaczać w JPK_V7?

Czy w sytuacji gdy świadczę usługi gastronomiczne GTU, powinnam oznaczać je w nowym pliku JPK_V7?

19 lipca 2021

Księgowość firm

Specjalny fundusz inwestycyjny - jak go tworzymy?

Na skutek zmian podatkowych i nowelizacji przepisów została wprowadzono nową formę opodatkowania - specjalny fundusz inwestycyjny. Są jednak pewne przesłanki jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z tej preferencji. Jak stworzyć niniejszy fundusz?

16 lipca 2021

Księgowość firm

Likwidacja działalności gospodarczej nie musi być skomplikowana

Przedsiębiorca likwidując swoją działalność gospodarczą musi się liczyć z dopełnieniem szeregu formalności związanych z tym procesem. Aby dowiedzieć się jak wygląda prawidłowo przeprowadzona likwidacja działalności gospodarczej przeczytaj artykuł!

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Usługi programistyczne dla zagranicznych kontrahentów - opodatkowanie

Jak należy rozliczać usługi programistyczne dla zagranicznych kontrahentów? Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką formę opodatkowania wybrać oraz jak wystawiać faktury dla zagranicznych kontrahentów!

19 października 2021

Księgowość firm

Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 7) - Współpraca z urzędami

Wraz z rozpoczęciem działalności rozpoczyna się współpraca z urzędami. Współpraca ta związana jest z obowiązkiem płacenia podatków tj. podatek dochodowy czy VAT. Czy wiesz jaki rodzaj działalności dodatkowo ma obowiązek kontaktu z urzędem celnym? Sprawdź!

12 lipca 2021

Księgowość firm

Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 3) - jak wypełnić ZUS ZUA?

W przypadku zgłaszania przedsiębiorcy lub pracownika do pełnego ubezpieczenia społecznego lub aktualizacji danych konieczne jest złożenie formularz ZUS ZUA. Czy wiesz, jak należy wypełnić ten formularz? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Nota księgowa a nota korygująca - czym się różnią?

Otrzymując dokument z błędnymi danymi, przedsiębiorca ma prawo zgłosić się do kontrahenta o poprawę błędu. Kiedy powinna zostać wystawiona nota korygująca? Czy można ją zastosować do poprawy błędu? Jakim dokumentem natomiast jest nota księgowa?

30 czerwca 2022

Księgowość firm

Skutki dokonania płatności poza białą listą

Podatnicy VAT wpisani są na biała listę, na której jest numer rachunku bankowego, na który kontrahenci zobowiązani są dokonywać płatności. Czy można zrealizować przelew na inne konto bankowe? Przedstawiamy skutki dokonania płatności poza białą listą!

12 stycznia 2022

Księgowość firm

Limit transakcji gotówkowych a zwrot gotówki i przelew bankowy

Limit transakcji gotówkowych wynosi 15 000 zł, więc wydatki opłacone gotówką powyżej 15 000 zł nie mogą stanowić kosztu podatkowego. Jeśli jednak podatnik dokona zapłaty gotówką, po czym otrzyma zwrot i dokona przelewu, czy taki wydatek ujmie w kosztach?

12 stycznia 2022

Księgowość firm

Zapłata podatku kartą płatniczą - uregulowanie zobowiązań podatkowych

Przedsiębiorco! Masz zobowiązanie względem urzędu skarbowego? Zastanawiasz się, czy jest możliwa zapłata podatku kartą płatniczą? To możliwe! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób regulować zobowiązania względem urzędu skarbowego!

30 czerwca 2021

Księgowość firm

Kradzież przedmiotu leasingu - jak ją rozliczyć u leasingobiorcy?

Wielu przedsiębiorców, zamiast bezpośredniego zakupu samochodu decyduje się na inne alternatywne rozwiązanie, jakim jest leasing operacyjny. Jak rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu? Czy wypłacone odszkodowanie należy opodatkować? Przeczytaj i sprawdź!

2 września 2021

Księgowość firm

Kilka KPiR przy prowadzeniu działalności wielozakładowej

Gdy w ramach jednej firmy występuje kilka zakładów produkcyjnych, punktów sprzedaży czy świadczenia usług, przedsiębiorcy często mają problem z określeniem czy muszą prowadzić osobną księgę dla każdego zakładu. Kiedy należy prowadzić kilka KPiR? Sprawdź!

29 czerwca 2021

Księgowość firm

Hulajnoga elektryczna – czy może być kosztem ?

Hulajnoga elektryczna stała się w ostatnim czasie popularnym środkiem transportu, szczególnie w dużych, zakorkowanych miastach. Czy w przypadku zakupu hulajnogi przez przedsiębiorcę w celach firmowych można ją uznać za koszt uzyskania przychodu?

18 lipca 2022

Księgowość firm

Sprzedaż nieruchomości a oznaczenie GTU_10 – wyjaśnienia MF

Wprowadzenie nowego pliku JPK_V7M/JPK_V7K wywołało wiele skrajnych emocji w środowisku przedsiębiorców i księgowych. Kłopotliwe jest również stosowanie kodów GTU. Dowiedz się czy oznaczenie GTU_10 jest odpowiednie przy sprzedaży nieruchomości!

18 marca 2022

Księgowość firm

Jednoosobowa działalność gospodarcza - czy warto założyć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej prowadzona działalność w Polsce, która stanowi prostą formę prowadzenia działalności gospodarczej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się czym charakteryzuje się ten rodzaj działalności i komu się opłaca!

10 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów