Księgowość firm
Różnice kursowe od środków własnych - warto wiedzieć
Przedsiębiorstwa, które posiadają kontakty handlowe z zagranicznymi kontrahentami, niejednokrotnie dokonują transakcji zagranicznych w obcej walucie. Jak prawidłowo wyliczyć różnice kursowe przy transakcjach zagranicznych? Dowiesz się w artykule.
29 grudnia 2022
Czy dokument WZ stanowi dowód nabycia przy jednoczesnym braku faktury?
Przedsiębiorcy często nabywają materiały i towary, które są niezbędne w codziennym prowadzeniu ich działalności. Jednym z dowodów takiego zakupu, jest otrzymany od dostawcy dokument WZ. Czy taki dokument umożliwia ujęcie go w kosztach firmy? Sprawdź!
24 maja 2021
Faktury opłacone gotówką a wątpliwości jednolitej transakcji - cz. II
Prowadzenie działalności wymaga zazwyczaj dokonywania płatności w formie przelewu bankowego. Jakie mogą być konsekwencje gdy notorycznie faktury opłacone gotówką? Przeczytaj część II i dowiedz się co w praktyce grozi przy płatnościach gotówką! Sprawdź!
27 września 2020
Rozliczenie kierowców korzystających z aplikacji Uber
Ostatnimi czasy na popularności zyskuje mobilna aplikacja do zamawiania usług transportowych Uber. Czy wiesz, w jaki sposób powinno przebiegać rozliczenie kierowców korzystających z aplikacji Uber? Dowiedz się, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
7 maja 2022
Refakturowanie nietypowych, trudnych w interpretacji produktów i usług
Refakturowanie jest czynnością sprawiającą wiele problemów przedsiębiorcom oraz księgowym. Szczególne wątpliwości może budzić refakturowanie alkoholu, paliwa lub niektórych usług. Przeczytaj i sprawdź jakie są warunki zastosowania refaktury!
17 stycznia 2022
Faktura VAT RR - jak wystawić fakturę korygującą?
Faktura dotycząca nabycia produktów rolnych od rolnika ryczałtowego powinna być wystawiona jako faktura VAT RR. Jakie niezbędne elementy powinny się znaleźć na takim dokumencie? Jak poprawnie wystawić korektę to faktury VAT RR? Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Jednorazowa amortyzacja - kto może z niej skorzystać?
Jednorazowa amortyzacja do tej pory przysługiwała tylko wybranym przedsiębiorcom po spełnieniu pewnych warunków. W lipcu 2017 roku została wprowadzona nowelizacja ustawy, zmieniająca warunki korzystania z niej. Komu przysługuje jednorazowa amortyzacja?
16 czerwca 2022
Sprzedaż książek w wersji online przez Amazon - kwestie podatkowe
Coraz częściej książki są publikowane na portalach internetowych jako e-booki. Należy się zastanowić, jak sprzedaż książek w wersji online powinna zostać opodatkowana? Jak opodatkować sprzedaż książek poprzez portale internetowe jak Amazon?
17 stycznia 2022
Wynagrodzenie małżonka wspólnika a koszt uzyskania przychodu
Przedsiębiorca, prowadząc działalność ma prawo skorzystać z pomocy bliskich oraz rodziny zatrudniając ich w swojej firmie. Zdarza się, że w firmie pracują małżonkowie wspólników. Czy wynagrodzenie małżonka wspólnika będzie kosztem uzyskania przychodu?
17 stycznia 2022
Obrót kryptowalutami - jak je rozliczyć?
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na poszerzenie działalności o obrót kryptowalutami. W związku z tym pojawia się wiele wątpliwości odnośnie do ich rozliczenia. W jaki sposób należy opodatkować obrót kryptowalutami? Dowiedz się więcej z artykułu!
25 czerwca 2022
Remont użyczonego lokalu a przychód z nieodpłatnych świadczeń
Przedsiębiorca często prowadząc działalność korzysta z lokalu, który nie jest jego własnością na zasadzie umowy użyczenia. Co w sytuacji gdy następuje remont użyczonego lokalu? Czy w takiej sytuacji dla powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
19 kwietnia 2022
Samochód zakupiony za granicą a zapłata gotówką
Większość przedsiębiorców posiada w swojej firmie samochód. Z uwagi na rozwój rynku motoryzacyjnego coraz częściej decydują się na zakup samochodu za granicą. Czy limit transakcji gotówkowych obejmuje również zapłatę za samochód zakupiony za granicą?
17 stycznia 2022
Dekretacja dokumentów księgowych w świetle ustawy o rachunkowości
Czy dekretacja dokumentów księgowych ujmowanych w księgach rachunkowych jest konieczna? W jakim celu dokonuje się dekretacji i czy jest ona obowiązkowa w każdym przypadku? Dowiedz się, jakie są obowiązki w tym zakresie wynikające z ustawy o rachunkowości!
13 maja 2022
Transakcje gotówkowe przekraczające 15000 zł
Przedsiębiorca dokonując transakcji ma możliwość zapłaty gotówkowej oraz przelewem bankowym. Przepisy jednak ściśle regulują do jakiej kwoty możliwa jest płatność gotówkowa. Sprawdź, jak należy interpretować transakcje gotówkowe przekraczające 15000 zł!
19 lutego 2022
Przychody z udzielenia licencji na korzystanie z utworu
Licencja oznacza umowę umożliwiającą legalne korzystanie z danego utworu lub oprogramowania. Utwory uważane są za skutek działalności twórczej, przez co zakres licencji może być bardzo szeroki. Sprawdź jakie są przychody z udzielenia licencji!
17 stycznia 2022