0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Skrócony termin zwrotu podatku VAT - co uległo zmianie?

Czynni podatnicy VAT, prowadzący działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT. Zmieniły się jednak przepisy co do najkrótszego możliwego terminu zwrotu VAT na konto bankowe. Jak te zmiany wpłynęły na skrócony termin zwrotu podatku VAT?

27 września 2020

Podatek VAT

VAT marża w biurze podróży - nowe stanowisko MF

Stosowanie procedury VAT marża w biurze podróży nie jest rzeczą prostą. Niejednoznaczność przepisów sprawia, że przedsiębiorcy często mają problem z ich interpretacją. Sprawdź nowe stanowisko MF w sprawie sposobu ustalania marży w biurze podróży.

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Utrata możliwości rozliczeń kwartalnych podatku VAT - warto wiedzieć

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy składają deklaracje VAT-7K, które są niezbędne przy kwartalnym rozliczeniu. Jak postąpić w sytuacji, kiedy następuje utrata możliwości rozliczeń kwartalnych? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

27 września 2020

Podatek VAT

Transport towarów do UE a VAT

Usługi mające za przedmiot transport towarów do UE są związane z obowiązkiem podatkowym na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Co do zasady po wykonaniu każdej usługi transportowej należy rozpoznać obowiązek podatkowy. Sprawdź szczegóły.

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Przemieszczenie towarów za granicę celem ich naprawy

Przemieszczenie towarów za granicę celem ich naprawy to m.in. wysyłka lub zwrot naprawionego towaru od kontrahenta z UE czy zakup usługi naprawy towaru nabytego od kontrahenta UE. Sprawdź regulacje tych kwestii na gruncie przepisów ustawy VAT.

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Aport a VAT - który rodzaj aportu należy opodatkować?

Aport to wkład na stworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Aport może występować w różnych formach, a jedna z nich wywołuje skutki na gruncie VAT. Aport a VAT - jakiego rodzaju aporty podlegają opodatkowaniu!

1 marca 2022

Podatki dochodowe

Nieodpłatne świadczenia dla pracownika a opodatkowanie VAT

Częstą praktyką pracodawców jest przekazywanie, obok wynagrodzenia, różnego rodzaju świadczeń. Jakim zatem regułom opodatkowania podlegają świadczenia dla pracownika? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat nieodpłatnych świadczeń i kwestii VAT!

15 października 2018

Podatek VAT

Podstawa opodatkowania VAT - jak ją ustalić?

Prawidłowo obliczona podstawa opodatkowania VAT ma wpływ na wysokość tego podatku. Dlatego każdy z podatników VAT ma obowiązek prawidłowo ją ustalić, ponieważ od podstawy opodatkowania zależy ile podatku należy zapłacić lub ile należy się zwrotu.

29 grudnia 2021

Podatek VAT

Bezumowne korzystanie z rzeczy a VAT

Często zdarza się że przedsiębiorcy wynajmują swoje lokale lub rzeczy użytkowe osobom nieposiadającym tytułu prawnego. Dochód otrzymany przez bezumowne korzystanie z rzeczy budzi więc wiele wątpliwości na gruncie podatku VAT. Przeczytaj więcej.

4 sierpnia 2021

Podatek VAT

Zmiana rozliczenia VAT w stosunku do podatku należnego nie ujętego we właściwej deklaracji

Zmiana rozliczenia VAT podatku należnego nie ujętego w deklaracji budzi wątpliwości u przedsiębiorców. Mechanizm odpowiedniego wykazywania podatku VAT naliczonego do podatku VAT należnego jest zależny od konkretnej sytuacji. Sprawdź jak jest rozliczany.

17 stycznia 2022

Podatek VAT

Udzielanie pożyczek przez podatników VAT

Udzielanie pożyczek przez przedsiębiorców to częste zjawisko. Podatnicy VAT zastanawiają się czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Pożyczki w ramach prowadzonej działalności to również przedmiot interpretacji organów skarbowych. Sprawdź!

11 lutego 2022

Podatek VAT

Roczna korekta podatku VAT naliczonego - ważne informacje

Przedsiębiorca, który posiada działalność mieszaną - opodatkowaną i zwolnioną - musi wyliczyć rzeczywiste obroty na koniec każdego roku. Na tej podstawie obliczana jest roczna korekta podatku VAT naliczonego. Sprawdź w artykule, jak powinna wyglądać!

14 kwietnia 2022

Podatek VAT

Darowizna w VAT - kiedy nieodpłatne przekazanie wiąże się z podatkiem?

Podatek VAT związany jest z odpłatną dostawą towarów. Zdarza się też tak, że niektóre nieodpłatne czynności są otrzymywane za wynagrodzenie, a przekazanie swoich produktów może powodować obowiązek podatkowy - poznaj szczegóły, jak wygląda darowizna w VAT.

11 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - skutki

Przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzają pojęcie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, co dotychczas było dopuszczalne. Na czym polega klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania i jakie wywołuje skutki? Na co uważać, by nie złamać prawa? Sprawdź!

29 października 2019

Podatek VAT

Udzielenie rabatu w świetle podatku VAT

Przy wymianie handlowej często kontrahenci udzielają sobie rabatu na towary czy usługi. Jak wygląda udzielenie rabatu w świetle przepisów ustawy o VAT. W jaki sposób powinno się go rozliczać? Poznaj odpowiedzi na te pytania, czytając nasz artykuł.

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów