Serwis Podatkowy
Uszlachetnienie towarów przez inny podmiot a 0% WDT
Jakiemu opodatkowaniu VAT podlegają usługi na majątku ruchomym, jak np. uszlachetnienie towarów - czy zależy on od kraju usługi? Czy można zastosować zerową stawkę 0% WDT, gdy usługi na majątku ruchomym dokonywane są przez inny podmiot?
17 stycznia 2022
Amortyzacja samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany
Amortyzacja samochodu wykorzystywanego do celów służbowych, jak i prywatnych może być odpisana od pełnej wartości samochodu. Przeczytaj, jak dokonać amortyzacji samochodu osobowego z 50% odliczeniem VAT i w jakich sytuacjach amortyzacja nie jest możliwa!
17 stycznia 2022
Dysponowanie nadwyżką podatku VAT - jakie są możliwości?
Czym jest w praktyce dysponowanie nadwyżką podatku VAT i do czego zobowiązuje? Kto zyskuje możliwość przyspieszonego termin zwrotu i kiedy występuje zaliczenie nadwyżki podatku VAT na poczet innych podatków?
17 stycznia 2022
Skutki podatkowe podziału spółki - praktyczne omówienie dla obu stron
Uzyskanie przychodu podatkowego jest możliwe m.in. przez wydanie majątku spółki. Skutki podatkowe podziału spółki nie dla wszystkich przedsiębiorców są jasne. Konsekwencje podziału będą miały wyraz w podatku dochodowym od osób prawnych.
17 stycznia 2022
Format JPK ewidencji VAT - dla kogo obowiązek od 1 stycznia 2018r.?
Program cyfryzacji raportowania podatków ma uszczelnić system podatkowy. Organy podatkowe będą otrzymywały od podatników elektroniczne dane. Kogo będzie obowiązywał format JPK ewidencji VAT? Sprawdź i przygotuj się już dziś na zmiany.
17 stycznia 2022
Faktura korygująca otrzymana przed fakturą pierwotną
Zazwyczaj przedsiębiorcy najpierw ujmują w ewidencji fakturę pierwotną a następnie otrzymują korektę. Jak postąpić w sytuacji gdy to faktura korygująca trafi do kontrahenta jako pierwsza? Przeczytaj i sprawdź, w jakim terminie można ją ująć w ewidencji!
17 stycznia 2022
Usługa kompleksowa a rozliczenie podatkowe
Wielu przedsiębiorców ma problem ze zrozumieniem, czym jest usługa kompleksowa i kiedy się ją stosuje. W jaki sposób dokonać rozliczenia usług kompleksowych i czym się one charakteryzują? Jak odnieść je do usług budowlanych? Szczegóły w artykule!
17 stycznia 2022
Transakcje łańcuchowe - wszystko co powinieneś wiedzieć
Transakcje łańcuchowe oznaczają sprzedaż tego samego towaru poprzez przynajmniej trzech uczestniczących w niej podmiotów zgodnie z określonymi przepisami. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj podstawowe zasady jakim podlegają tego typu transakcje. Sprawdź!
29 czerwca 2021
Przedawnienie zobowiązań podatkowych w praktyce
Przedawnienie zobowiązań podatkowych jest jednym z elementów, który powoduje anulowanie zobowiązań podatkowych. Jakie są jego rodzaje? Po jakim czasie następuje przedawnienie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule, sprawdź koniecznie!
13 sierpnia 2020
Samochody elektryczne bez kilometrówki w PIT
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności może wykorzystywać samochody elektryczne, które nie zostały wprowadzone do środków trwałych firmy. Jednak jak wówczas rozliczać wydatki związane z użytkowaniem takiego pojazdu w firmie? Odpowiadamy w artykule!
7 sierpnia 2018
Magazyn konsygnacyjny - co to jest? cz.2
W transakcjach zagranicznych może pojawić się pojęcie magazynu konsygnacyjnego. Czym się charakteryzuje i jakie wywołuje skutki na gruncie podatkowym? Jakie formalności należy spełnić, aby prowadzić magazyn konsygnacyjny! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
5 lutego 2022
Transakcje wielostronne - czym są i czym się charakteryzują? cz.1
W toku prowadzenia działalności można spotkać się z wieloma rodzajami transakcji, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać transakcje wielostronne, jakie są ich rodzaje i czym dokładnie się charakteryzują!
12 sierpnia 2021
Samochód jako towar handlowy - rozliczenie kosztów
Samochód jako towar handlowy w firmie nie jest wpisywany do ewidencji środków trwałych ani wyposażenia. Jak zatem rozliczyć związane z nim wydatki? Czy również powinny stanowić towar, czy może powinny być rozliczone jako zwykłe koszty? Sprawdź w artykule!
27 września 2021
Pusta faktura czyli jak rozliczać i korygować
W obrocie gospodarczym może zdarzyć się sytuacja w której wystawiona faktura nie potwierdza rzeczywistej sprzedaży. Jest to wtedy tzw. pusta faktura. Czy wraz z jej wystawieniem powstaje obowiązek podatkowy? Czy można taką fakturę skorygować? Sprawdź!
9 kwietnia 2019
Korekta błędnej stawki podatku VAT a sprzedaż na rzecz osób prywatnych
Dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych, co do zasady przedsiębiorcy muszą wystawiać paragony. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak należy ewidencjonować zwrot towarów na kasie oraz czy możliwa jest korekta błędnej stawki podatku VAT.
16 maja 2018