Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Windykacja

Czym jest i jak działa konfiskata rozszerzona?

Konfiskata rozszerzona upoważnia do zajmowania m.in. samochodów, gruntów, dóbr luksusowych przez organy ścigania na poczet przyszłych kar. Instytucja konfiskaty została uregulowana przez Kodeks karny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Zastrzeżenia do protokołu kontroli podatkowej - co warto wiedzieć?

Kontrola podatkowa kończy się protokołem z kontroli. W protokole urzędnicy wpisują m.in., co ustalili oraz jak oceniają to od strony prawnej. Można złożyć zastrzeżenia do protokołu kontroli. Jest na to 14 dni. Dlaczego warto je złożyć?

20 grudnia 2020

Ochrona danych

Przechowywanie danych kandydatów do pracy a RODO

Podczas rekrutacji do pracodawcy trafiają dane osób ubiegających się o zatrudnienie. Czy możliwe jest przechowywanie danych kandydatów do pracy, którzy nie zostali zatrudnieni? Są to przecież chronione przez RODO dane osobowe. Czy można je zachować?

3 września 2021

Prawo gospodarcze

Roszczenie regresowe, czyli prawo dochodzenia zwrotu zapłaconych świadczeń.

Roszczenie regresowe, to możliwość dochodzenia zwrotu sumy zapłaconej na rzecz innej osoby. Przykładem roszczenia regresowego jest roszczenie zwrotne sprzedawcy do producenta. Czy wiesz kto jeszcze ma prawo do roszczenie regresowego?

10 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Ochrona nazwy firmy, czyli co zrobić, żeby ktoś inny jej nie używał?

Warto się zabezpieczyć na wypadek, gdyby ktoś inny zaczął oznaczać swoją firmą lub produkty taką samą nazwą. Jak wygląda ochrona nazwy? Co zrobić w razie jej naruszania? Jak i gdzie sprawdzić, czy nazwa nie jest już zajęta?

15 marca 2020

Windykacja

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu? Ustawowe terminy

Od chwili, w której nastąpi przedawnienie długu, dłużnik nie ma obowiązku spłacenia zobowiązania, chyba że osobiście zrzeknie prawa do uchylenia się od spłaty. Sprawdź, ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie niesie to za sobą konsekwencje!

4 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Jakie kary grożą za przestępstwo skarbowe?

Przestępstwo skarbowe jest czynem zabronionym, za który grożą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności. Występują również środki zabezpieczające dla osób, które nie mogą ponieść odpowiedzialności. Przeczytaj!

30 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Zakupy na firmę czy prywatnie? Ważne różnice, o których warto wiedzieć

Robić zakupy na firmę czy prywatnie? Rzeczy niezwiązanych z działalnością nie należy kupować na firmę i wrzucać w koszty. Mimo tego niektórzy się na to decydują. Między kupnem na firmę a prywatnie jest sporo różnic. Dotyczą np. odpowiedzialności za wady.

18 października 2019

Prawo gospodarcze

Konstytucja Biznesu - pakiet zmian dla przedsiębiorcy

Konstytucja Biznesu to pakiet zmian w przepisach dotyczących przedsiębiorców. Wprowadza m.in. pojęcie prowadzenia działalności nierejestrowanej - firma na próbę, ulgę na start czyli zwolnienie przez 6 mcy ze składek ZUS oraz inne zmiany. Poznaj szczegóły!

11 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Kara za samowolę budowlaną - kiedy samowola to przestępstwo?

Kara za samowolę budowlaną to nie tylko nakaz rozbiórki lub wysoka opłata za zalegalizowanie obiektu. Można też stanąć przed sądem oskarżonym o przestępstwo, jakim jest wykonywanie robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia.

15 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Spłata cudzego długu - czy i kiedy jest możliwa?

Czy można przyjąć wpłatę, gdy przelew przyszedł z konta osoby, która nie jest dłużnikiem, ale wynika z niego, że wpłacający reguluje dług innej osoby? Spłata cudzego długu jest możliwa, można też ją przyjąć bez ryzyka, że pieniądze trzeba będzie zwracać.

27 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Zarząd sukcesyjny, czyli działalność po śmierci przedsiębiorcy

Zarząd sukcesyjny może zostać ustanowiony za życia lub po śmierci właściciela firmy, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zarząd sukcesyjny przejmuje wiele zobowiązań do prowadzenia przedsiębiorstwa. Dowiedz się więcej!

11 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Ujawniona tajemnica przedsiębiorstwa jako czyn nieuczciwej konkurencji

Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa jest jednym z czynów nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorcy, których tajemnica przedsiębiorstwa została naruszona mogą żądać m.in. odszkodowania od sprawcy. Jakie prawa ma firma, której dane poufne zostały naruszone?

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Przedawnienie kredytu i pożyczki

Kredyt w banku, pożyczka zaciągnięta w firmie pożyczkowej przedawniają się po trzech latach. Jak liczyć ten termin? Kiedy można się powołać na przedawnienie kredytu? Jak banki i firmy mogą nie dopuścić do przedawnienia?

18 lutego 2022

Windykacja

Wybór komornika - do którego komornika wysłać sprawę?

Kiedy trzeba wysłać sprawę do komornika, wierzyciel staje przed problemem, któremu komornikowi zlecić jej prowadzenie. Wybór komornika jest możliwy, ale nie we wszystkich sprawach. Czasami oznacza też dla wierzyciela dodatkowe koszty.

25 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów