0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Odszkodowania za szkody - jak ustalić wysokość?

Zdarzają się sytuacje, w których pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykonywał jej warunków. Czy przedsiębiorca ma wtedy możliwość ubiegania się o odszkodowania za szkody? Jak ustalić wysokość szkody i odszkodowania? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!

17 stycznia 2022

Windykacja

Kto ponosi koszty postępowania egzekucyjnego?

W jakich sytuacjach koszty postępowania egzekucyjnego ponosi dłużnik a w jakich wierzyciel? W jakich sytuacjach te podmioty mogą być zwolnione z ponoszenia kosztów egzekucyjnych? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

19 stycznia 2022

Prawa autorskie

Otwarte licencje prawnoautorskie

Czym jest licencja otwarta? Czy otwarte licencje pozwalają na bezpośrednie kopiowanie oraz modyfikowanie utworu przez wszystkich? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy free software jest tym samym co licencja otwarta!

20 kwietnia 2022

Prawa autorskie

Dozwolony użytek w reklamie - czym jest i jak funkcjonuje?

Reklama powinna trafiać do określonej grupy odbiorców, dlatego niezwykle skutecznym sposobem jest użycie cytatów z dzieł kultury szczególnie jej bliskich. Czy to możliwe? Czym jest dozwolony użytek w reklamie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

28 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Aspekt prawny sprzedaży na Allegro, czyli kiedy płacić podatek

Sprzedaż na Allegro określa nie tylko regulamin portalu. Sprzedający musi zwrócić szczególną uwagę na aspekt prawny sprzedaży na Allegro, który jest regulowany przepisami z różnych dziedzin prawa. Dowiedz się więcej o sprzedaży na Allegro!

23 stycznia 2022

Prawa autorskie

Utwór inspirowany a utwór zależny - granica między inspiracją a plagiatem?

Różnica pomiędzy inspiracją a opracowaniem cudzego utworu jest dość niewyraźna. Dodatkową trudność dostarcza brak legalnej definicji inspiracji stosowanej w wykładni prawa. Czym więc jest utwór inspirowany a czym opracowanie? Dowiedz się z artykułu.

27 maja 2020

Prawa autorskie

Dziedziczenie praw autorskich - kiedy jest możliwe?

Dziedziczenie praw autorskich wiąże się z wymiernymi korzyściami finansowymi, dlatego warto rozwiać wątpliwości co do sposobu i legalności przeniesienia uprawnień do wykorzystania dorobku twórcy jeszcze przed jego śmiercią. Sprawdź, jak to zrobić.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Akt notarialny - czym jest i kiedy się go sporządza?

Akt notarialny jest dokumentem o charakterze urzędowym, wymaganym przez polskiego ustawodawcę do zachowania ważności niektórych czynności prawnych. W dokumencie sporządzonym przez notariusza stwierdzana jest treść czynności prawnej.

3 sierpnia 2022

Prawo gospodarcze

Wiele marek w jednym przedsiębiorstwie

Marka to nie to samo, co działalność gospodarcza. Takie rozróżnienie daje przedsiębiorcy wiele możliwości. Czy wiele marek w jednym przedsiębiorstwie jest możliwe? Przeczytaj nasz artykuł i znajdź odpowiedź na to pytanie!

19 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Skarga na czynności komornika – kiedy przysługuje wierzycielowi?

Komornik, mimo że ma wiele kompetencji w postępowaniu egzekucyjnym, nie powinien nadużywać swoich praw. Jeżeli, mimo to z powodu jego czynności komuś stała się krzywda, wierzyciel może zastosować taki środek jak skarga na czynności komornika.

21 marca 2022

Prawa autorskie

Uważaj na prawa autorskie na portalach społecznościowych

Prowadzisz firmowy fanpage na Facebooku? Co do zasady, regulaminy portali społecznościowych zakładają, że ich użytkownicy legalnie udostępniają treści, to znaczy - że posiadają do nich prawa autorskie. Sprawdź, czy nie naruszasz czyichś praw!

5 marca 2021

Prawo gospodarcze

Faktura jako wezwanie do zapłaty oraz podstawa odsetek

Faktura oprócz tego, że dokumentuje dokonane transakcje gospodarcze może być również traktowana jako wezwanie do zapłaty lub podstawa prawna do obliczania odsetek.Sprawdź, artykule jakie dane powinna zawierać faktura, by mogła spełniać powyższe funkcje!

4 maja 2021

Prawa autorskie

Wizerunek a prawo autorskie - jak chroniony jest nasz wizerunek?

Wizerunek jest utrwaleniem obrazu człowieka w taki sposób, w jaki dana osoba jest postrzegana, co prowadzi do tego, że może zostać rozpoznana. Jak może być chroniony wizerunek? Dowiedz się, czytając artykuł omawiający wizerunek a prawo autorskie!

25 kwietnia 2022

Prawa autorskie

Utwory osierocone - co to jest i czy można z nich korzystać?

Utwory osierocone nie są pojęciem znanym powszechnie, jednak spotykamy się z nimi częściej, niż myślimy. Co dokładnie oznacza to określenie? Czy z utworów osieroconych można korzystać w działalności przedsiębiorstwa? Odpowiadamy na te i inne pytania!

3 kwietnia 2020

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie za popełnione błędy medyczne

Odszkodowanie za błędy medyczne należy się pacjentowi lub osobie uprawnionej w przypadku doznania krzywdy za nieprawidłowości, jakie wystąpiły podczas procesu leczenia w szpitalu. Sprawdź, czym są błędy medyczne oraz jak dochodzić swoich praw!

31 stycznia 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów