Serwis Prawny
Długi spadkowe i dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza
Kto może odziedziczyć długi spadkowe? Sprawdź, jakie prawa ma wierzyciel i czy w takim przypadku może zażądać od spadkobiercy całkowitej spłaty długu? Czy kodeks cywilny przewiduje czas na odrzucenie takiego spadku?
19 maja 2022
Nazwa skrócona firmy - kiedy można się nią posłużyć?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwą firmy jest imię i nazwisko jej właściciela. W przypadku spółki cywilnej to nazwiska wspólników. Kiedy nazwa skrócona firmy jest poprawna? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
14 grudnia 2021
Przedsiębiorca w sądzie
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może występować przed sądem zarówno jako powód jak i jako pozwany.
17 stycznia 2022
Terminy w relacjach z konsumentami, do których zobowiązany jest przedsiębiorca
Terminy w relacjach z konsumentami obowiązują przedsiębiorców w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorca jest zobowiązany przestrzegać terminów wyznaczonych przez ustawę konsumencką oraz Kodeks cywilny. Jakie terminy obowiązują w relacjach z konsumentami?
1 lipca 2022
Co oznaczają symbole praw własności intelektualnej?
Wiele nazw produktów, usług lub marek jest oznaczonych charakterystycznym ® lub znakiem ™. Nie dla każdego jest oczywiste, jakie znaczenie niosą ze sobą te znaki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym są symbole praw własności intelektualnej!
17 stycznia 2022
Kiedy akt notarialny jest tytułem egzekucyjnym
Sposobem na szybkie doprowadzenie do egzekucji komorniczej jest uzyskanie oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Można o nie zadbać już na etapie zawierania umowy. Zobacz, jakie warunki musi spełnić akt notarialny, aby stał się tytułem egzekucyjnym!
20 stycznia 2022
Bankowy Tytuł Egzekucyjny niezgodny z Konstytucją RP
Z przepisów zniknął Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Klienci, którzy wpędzili się w długi przez zaciągnięte kredyty w walucie obcej i nie tylko wreszcie mogą odetchnąć. Sprawdź jakie zmiany, zostały wprowadzone w listopadzie 2015 roku!
10 maja 2022
Jak odzyskać należności, czyli windykacja dla początkujących
Obawiasz się nierzetelnych kontrahentów? Niepotrzebnie – przedsiębiorca może skutecznie odzyskać swoje należności. Ważne, aby postępować konsekwentnie już na etapie zapobiegania. Sprawdź, jak odzyskać należności od zalegających z opłatami kontrahentów!
17 stycznia 2022
Przerwanie biegu przedawnienia - wszystko co musisz wiedzieć!
Kiedy następuje przerwanie biegu przedawnienia? Czy bieg przedawnienia może zostać przerwany kilkukrotnie? Sprawdź, dlaczego przerwanie biegu przedawnienia może być korzystne dla wierzyciela! Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
29 maja 2019
Czym jest wykonanie zastępcze?
Kiedy wierzyciel może skorzystać z wykonania zastępczego? Czy wykonanie zastępcze jest możliwe tylko w przypadku zwłoki dłużnika? Jakie korzyści dla wierzyciela wynikają z wykonania zastępczego? Sprawdź, kiedy można skorzystać z wykonania zastępczego!
30 listopada 2021
Wyroki karne a dochodzenie roszczeń cywilnych
Kiedy możliwe jest dochodzenie roszczeń cywilnych w postępowaniu karnym? Jakie rozstrzygnięcie będzie korzystne dla obu stron? Ile wyniosą koszty postępowania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto musi uiścić opłaty sądowe!
6 stycznia 2018
Postępowanie upadłościowe a umorzenie długów
Kiedy dochodzi do umorzenia długów w postępowaniu upadłościowym? Czy sąd może umorzyć długi w postępowaniu upadłościowym gdy zostaje ogłoszona upadłość w trakcie egzekucji? Co w sytuacji, gdy upadły jest pozwanym? Sprawdź, czym jest umorzenie długów!
1 maja 2021
Czym jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej?
Czy zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków? Jak długo takie dane pozostają w BIK-u? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest scoring kredytowy!
20 lipca 2022
Elektroniczne postępowanie upominawcze a egzekucja z tytułu wykonawczego
Na jakich zasadach działa w Polsce EPU, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze? Chcesz wiedzieć, jak przebiega proces egzekucyjny w EPU? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto korzystać z e-sądu!
17 stycznia 2022
Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych
Czy ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje zwolnienie od kosztów sądowych? Kto może ubiegać się o takie zwolnienie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, kiedy możliwe jest zwolnienie od kosztów sądowych w części, a kiedy w całości!
2 lutego 2022