Czym jest upadłość konsumencka?
Poprzez upadłość konsumencką należy rozumieć upadłość osoby fizycznej, tzn. takiej, która nie prowadzi swojej działalności gospodarczej. Jest to szczególny rodzaj upadłości, gdyż ustawodawca ściśle uregulował przypadki, w których można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w tym trybie.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Aby móc ogłosić upadłość konsumencką, uprzednio należy zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości w tym właśnie trybie. Osobami uprawnionymi do wystąpienia z takim wnioskiem jest:
dłużnik, który jest osobą fizyczną - w przypadku gdy jego niewypłacalność wynika ze szczególnych, niezależnych od niego okoliczności (np. choroba, wypadek). Poprzez niewypłacalność należy rozumieć sytuację, w której dłużnik nie ma możliwości wykonywania swoich zobowiązań wymagalnych dla niego (np. nie płaci rat kredytu, rachunków za gaz, prąd, mieszkanie w wyznaczonym terminie). Warto w tym momencie zaznaczyć, że jeżeli dłużnik zaciągnął jakieś zobowiązanie w momencie, kiedy był już niewypłacalny, nie przysługuje mu już możliwość prowadzenia postępowania upadłościowego w tym trybie. Dzieje się tak, gdyż w powyższym przypadku dłużnik stał się niewypłacalny z własnej winy i brak jest jakichkolwiek nadzwyczajnych okoliczności.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Sąd po przeprowadzeniu postępowania wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i jednocześnie taką wiadomość podaje do publicznej wiadomości. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wywieszenie ogłoszenia w budynku sądu, zamieszczenia obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Sąd dostarcza powiadomienie syndykowi, upadłemu. O zaistniałym fakcie powiadomiona zostaje także właściwa izba skarbowa, właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).