0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Długoterminowy wynajem zamiast zakupu auta?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Spośród wszystkich dostępnych form finansowania samochodu firmowego, największą popularnością wciąż cieszy się leasing. Jednak na horyzoncie pojawił się poważny konkurent - długoterminowy wynajem. Z takiego rozwiązania do niedawna mogły korzystać głównie większe firmy, których flota samochodowa obejmowała więcej niż 20 samochodów. Obecnie na polskim rynku możliwe staje się długoterminowe wynajęcie samochodu również przez mniejsze przedsiębiorstwa.

Jak to działa?

CFM (ang. Car Fleet Management), a więc wynajem długoterminowy samochodów w swoich podstawach działa podobnie jak leasing. Firma nie pozyskuje pojazdu na własność, ale płaci przedsiębiorstwu wynajmującemu za możliwość użytkowania aut znajdujących się w jego ofercie. Uzgodniona w umowie miesięczna opłata za taką usługę zawiera zarówno koszty wynajmu pojazdu, jak i jego kompleksową obsługę przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną. W związku z tym właściciel firmy nie musi martwić się o kwestie związane z bieżącą obsługą samochodu, jego serwisowaniem, czy też ubezpieczaniem.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż w przypadku awarii samochodu, przedsiębiorca otrzymuje pojazd zastępczy, co pozwala na zachowanie płynności funkcjonowania firmy. Zasadniczą różnicą między leasingiem a długotrwałym wynajmem jest przy wyborze drugiej opcji brak możliwości wykupienia auta po zakończeniu umowy. W przypadku wynajmu, po zakończeniu umowy samochód jest po prostu zwracany właścicielowi.

Korzyści z takiego rozwiązania są znaczne - po pierwsze, podobnie jak przy leasingu przedsiębiorca ma prawo do zaliczenia rat do kosztów uzyskania przychodu lub odliczenia VAT. Ponadto, pod względem logistycznym nie musi martwić się o ww. kwestie związane z użytkowaniem samochodu. Co więcej, koszty utrzymania samochodu nie zaskoczą właściciela firmy - dzięki temu, iż opłacane są w formie comiesięcznych rat określonych umową, stają się przewidywalne. Przy takim rozwiązaniu nie zmienia się również zdolność kredytowa przedsiębiorcy.

W przeciwieństwie do leasingu, przy wynajmie długoterminowym przedsiębiorca może, ale nie musi dokonywać opłaty wstępnej. Oznacza to, iż aby skorzystać z oferty nie musi on posiadać żadnego wkładu własnego.

Teraz także dla małych firm

Usługi CFM od zawsze kierowane były głównie do dużych przedsiębiorstw, np. firm transportowych, czy też zatrudniających wielu przedstawicieli handlowych. Jednak na Zachodzie korzystanie z długoterminowego wynajmu przez małe firmy jest rzeczą normalną. W Polsce jest to możliwe dopiero od niedawna, ale jest to coraz bardziej popularna forma wynajmu samochodu dla firmy.

Decydując się na taką ofertę, przedsiębiorca musi pamiętać o tym, iż jego firma może zostać sprawdzona pod względem zdolności do terminowego regulowania należności. Służy do tego specjalny proces weryfikacyjny. Oznacza to, że długoterminowy wynajem, podobnie jak kredyt, czy leasing nie będzie dostępny dla wszystkich.

Długoterminowy wynajem samochodu to z pewnością wygodne rozwiązanie. Przez wzgląd na dodatkowe usługi świadczone w ramach zawartej umowy oraz stosunkowo niską cenę miesięcznej raty, może stać się silną konkurencją dla tradycyjnych form finansowania w małych firmach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów