Jak zaokrąglić odliczenie 50% VAT od zakupu paliwa do pojazdu firmowego i jaką część nieodliczonego VAT ująć w kosztach księgi przychodów i rozchodów? Czy wartość 50% odliczonego VAT w rejestrze zakupów może się różnić od 50% VAT w KPiR?
Dariusz, Poznań
W przypadku zdefiniowania samochodu do użytku mieszanego i odliczania 50% VAT z faktur zakupu związanych z eksploatacją tego pojazdu, suma odliczonego VAT (wykazanego w rejestrze zakupów VAT) i zaksięgowanego w kosztach (kolumna 13 - pozostałe wydatki w KPiR) musi dać wartość podatku VAT z faktury zakupu, na podstawie której dokonywane są zapisy w ewidencjach. Dlatego też wartości w rejestrze i KPiR mogą się różnić o 1 grosz.
Wyjaśnię powyższe na przykładzie:
-
wartość netto z faktury: 43,70 PLN
-
wartość VAT: 10,05 PLN
-
wartość brutto: 53,75 PLN
W przypadku odliczenia 50% VAT do rejestru zakupów VAT trafia odliczony VAT w kwocie 5,03 PLN (zaokrąglony w górę), a do KPiR pozostała część, czyli 5,02 PLN, co w sumie daje wartość VAT z faktury, czyli 10,05 PLN.
W tym przypadku kwota w rejestrze zakupów VAT nie może być równa kwocie w KPiR, gdyż suma dawałaby wartość wyższą niż wartość VAT wykazana na fakturze, która jest podstawą dokonywanych odliczeń.
W rejestrze VAT odliczane jest 50% wartości VAT z faktury zakupu a w KPiR księgowana jest pozostała część VAT, która nie podlega odliczeniu.