0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Bilety lotnicze za zagraniczną delegację

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W związku pozyskaniem nowego klienta musiałem do niego polecieć na Jamajkę, żeby dokonać pomiarów w celu realizacji zamówienia. W tym samym czasie moi znajomi lecieli w to samo miejsce na wakacje. Zakupiliśmy wspólnie bilety, jednak przy każdym nazwisku uwzględnione są koszty przypadające na daną osobę. Dodatkowo bilety lotnicze zostały zakupione w Niemczech i widnieje na nich stawka 0%. W jaki sposób można rozliczyć tak zakupione bilety?

Przemysław, Szamotuły

 

Jeżeli chodzi o rozliczenie podatku VAT, to w przypadku usług transportu międzynarodowego osób (morskiego i lotniczego) stosowana jest stawka 0% jeśli przewóz jest:


a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Usługa transportu międzynarodowego osób nie stanowi importu usług, co potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2013 r. nr IBPP4/443-353/13/PK. Stąd też w tym przypadku nie wystąpi konieczność naliczania podatku VAT od zakupionego biletu.

Natomiast jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to w przypadku biletów zbiorowych, gdzie wyszczególniona jest kwota do każdego z nazwisk z osobna, możliwe jest ich zaliczenie do wydatków firmowych. W związku z tym bilet (w kwocie odpowiadającej cenie biletu za Pana) co do zasady należy zaksięgować do kolumny 13 KPiR - pozostałe wydatki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów