0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Import usług od nievatowca - jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakupiłem usługi hostingu od firmy z Wielkiej Brytanii, która nie jest podatnikiem VAT. Nie dysponuje ona również numerem VAT UE. Jak rozliczyć import usług od nievatowca? Jestem czynnym podatnikiem VAT.

Kacper, Wrocław

 

Dokonując transakcji wewnątrzunijnych należy dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE. W tym celu należy dokonać aktualizacji druku VAT-R, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na część C3 formularza "INFORMACJE DOTYCZĄCE WYKONYWANIA TRANSAKCJI WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWYCH". Podatnik co do zasady powinien zarejestrować się przed dokonaniem pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej. Co istotne transakcje wewnątrz unijne obejmują także import usług, pochodzący z krajów należących do krajów Unii Europejskiej. 

Co do zasady, to podatnik jako nabywca importowanej usługi jest zobligowany do naliczenia VAT i wykazania go w rejestrze sprzedaży VAT. W przypadku, gdy wydatek ten będzie służył działalności opodatkowanej, podatnik będzie mógł dokonać jego odliczenia i tym samym wykazania w rejestrze zakupu VAT.

W deklaracji VAT transakcję tę wykazuje się jako:

  • import usług lub import usług art. 28b. (Ustawy o VAT) → podatek VAT należny
  • nabycia towarów i usług pozostałych → podatek VAT naliczony w przypadku przysługującego prawa do odliczenia.

Co ważne, transakcja ta nie podlega wykazaniu w informacji podsumowującej VAT UE.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów