Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kary umowne za odwołanie rezerwacji w hotelu na gruncie podatku VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę mały hotel i niemal zawsze jest on zapełniony w 100%. Zauważyłem tendencję zamawiających do odwoływania rezerwacji na dzień przed planowanym przyjazdem (nie były to rezerwacje w trybie specjalnym - promocyjnym). Wiąże się to dla mnie z dużymi stratami, ponieważ mogłem pokój wynająć komuś innemu. W związku z tym chciałbym nałożyć na nich kary umowne za odwołanie rezerwacji w hotelu.

Dodatkowo zdarza się, że po gościach konieczne jest gruntowne sprzątanie czy też drobny remont. Za takie działania również chciałbym obciążać klientów. Jednakże moją wątpliwość wzbudza kwestia podatku VAT. Czy powinienem do tych opłat doliczyć również podatek VAT?

Zenon, Babki Oleckie

 

W sytuacji, gdy przybyły do hotelu gość zachowuje się niestosowanie czy też niezgodnie z obowiązującym w hotelu regulaminem albo po jego wyjeździe pokój wymaga gruntownego sprzątania czy też nawet drobnego remontu, możliwe jest nałożenie na takiego gościa kar umownych.

Kara umowna jest formą odszkodowania, nie stanowi zatem wynagrodzenia za wykonaną usługę. Tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT.

Podatek VAT naliczany jest w odniesieniu do usługi wykonanej. Zatem w przypadku gdy wymagane jest gruntowne sprzątanie czy też remont, mamy do czynienia z usługą, w związku z czym konieczne jest opodatkowanie nałożonej na gościa kary.

Nałożona stawka VAT będzie taka sama jak usługa podstawowa, czyli usługa noclegowa.

Z kolei w przypadku nałożenia kary za odwołanie rezerwacji w hotelu nie będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie podatku VAT, ponieważ usługa ostatecznie nie doszła do skutku. Pozyskane w ten sposób środki pieniężne najlepiej udokumentować notą księgową.

Potwierdzenie tego stanowiska można znaleźć w interpretacji indywidualnej o sygnaturze IBPP2/4512-214/16/BW wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 16 czerwca 2016 roku.

Reasumując, kary umowne mające charakter odszkodowawczy nie podlegają opodatkowaniu VAT, ponieważ nie stanowią wynagrodzenia za wykonaną usługę, a jedynie formę zadośćuczynienia/rekompensaty.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów