0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pomniejszenie VAT z tytułu wystawionej faktury korygującej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z powodu uznanej reklamacji wystawiam klientowi fakturę korygującą do dokonanej wcześniej sprzedaży. Czy na podstawie korekty wysłanej do klienta mailem mogę bez problemu pomniejszyć podatek dochodowy i VAT?

Marcin, Czarnków

 

W przypadku zwrotu towaru przez klienta, kiedy wystawiona została faktura korygująca, istnieje prawo do pomniejszenia przychodu i tym samym obniżenia podatku dochodowego. Odnośnie podatku VAT konieczne jest dodatkowo otrzymanie potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę. W tej dacie dopiero przysługuje pomniejszenie VAT z korekty.

Jeżeli faktura korygująca jest wysyłana pocztą elektroniczną, to istnieją m.in. poniższe sposoby na pozyskanie potwierdzenia:

  • informacja zwrotna mailem od klienta z potwierdzeniem otrzymania korekty,

  • przesłany przez klienta skan korekty z podpisem (jeśli klient nie umieści daty to można sugerować się datą przesłania maila),

  • przy wysyłce wiadomości za potwierdzeniem odbioru - automatyczna wiadomość zwrotna o przeczytaniu maila przez klienta.

Wtedy też będzie możliwe pomniejszenie VAT z korekty w deklaracji i tym samym obniży się wartość podatku do zapłaty do urzędu skarbowego za dany okres rozliczeniowy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów