Poradnik Przedsiębiorcy

Likwidacja działalności a korekta VAT

Likwidacja działalności gospodarczej miała miejsce w sierpniu 2015 roku. W ewidencji środków trwałych widnieje “Inwestycja w obcym środku trwałym” o wartości początkowej 8500 zł. Są to nakłady inwestycyjne poniesione jeszcze w 2006 roku. Czy w związku z tym muszę dokonać korekty wcześniej odliczonego VAT-u od faktur zakupu?

Bartosz, Kępno


W myśl art. 91 ustawy o VAT, jeśli w okresie pięciu lat od przyjęcia do używania środków trwałych o wartości wyższej 
niż 15 tys. zł nastąpi zmiana przeznaczenia środka trwałego, podatnik musi dokonywać korekty wcześniej odliczonego VAT-u. W tej sytuacji korekta nie będzie konieczna, bowiem wartość początkowa środka trwałego nie przekracza 15 tys. zł i tym samym okres korekty wynosił jedynie 12 miesięcy.