0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Korekta faktury - kiedy należy wystawić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od niedawna sama prowadzę księgowość swojej firmy. Przez pomyłkę wystawiłam fakturę zamiast w złotówkach - w euro. Niestety faktura jest z zeszłego miesiąca i została już wysłana do kontrahenta, więc nie mogę jej zmodyfikować. Co zrobić w takiej sytuacji?

Danuta, Raszowa

 

W przypadku wystawienia faktury z błędną walutą najlepszym rozwiązaniem będzie skorygowanie faktury do zera, czyli wystawienie korekty faktury. Następnie należy wystawić nową fakturę z poprawnymi danymi oraz walutą. Oczywiście należy również podać powód wystawionej faktury korygującej.

Jeśli wystawiona korekta faktury spowodowała zmniejszenie podatku należnego, przedsiębiorca może dokonać obniżenia podatku należnego dopiero w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru takiej faktury przez kontrahenta. W tym wypadku powód wystawienia faktury korygującej nie jest istotny. Natomiast przychód należy pomniejszyć, czyli ująć w KPiR w dacie wystawienia faktury korygującej.

W przypadku wystawienia faktury korygującej do zera w wyniku pomyłki, należy ponownie wystawić fakturę sprzedaży, ale już z poprawnymi kwotami w złotówkach. W związku z tym poprawna faktura powinna być ujęta w miesiącu, kiedy była wystawiona faktura pierwotna (przed korektą).

Jeśli więc sprzedaż dotyczy poprzedniego miesiąca musi Pani tę poprawioną fakturę w złotówkach ująć w przychodzie w miesiącu faktycznej sprzedaży towaru bądź wykonania usługi. To samo dotyczy podatku VAT. A więc należy również złożyć korektę deklaracji VAT-7, jeśli rozlicza się Pani miesięcznie oraz dopłacić podatek VAT, a także wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy oraz dopłacić wynikającą różnicę.

Należy pamiętać, żeby dopłaty za różnicę w zapłaconych podatkach zrobić wraz z należnymi odsetkami, jeśli takie powstaną.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów