0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup samochodu z zagranicy od osoby fizycznej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Planuję zakup samochodu osobowego używanego z Niemiec od osoby prywatnej i chce go zarejestrować w Polsce. Pojazd będzie wykorzystywany zarówno do użytku firmowego, jak i prywatnego. Jaki udokumentować zakup samochodu z zagranicy od osoby fizycznej? Jakie dane powinna zawierać umowa kupna takiego samochodu? Czy na umowie powinny znaleźć się dane mojej firmy? Chciałbym również zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji (40% przez 2,5 roku) - czy jest to możliwe?

Błażej, Jarocin

 

Zakup samochodu z zagranicy od osoby fizycznej, podobnie jak przy zakupie krajowym, wymaga sporządzenia odpowiedniej umowy. W sytuacji, gdy zakupiony samochód zostanie przeznaczony na cele działalności i wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy, na dokumencie zakupu powinny znajdować się dane Pana firmy.

Minimalny zakres danych, jakie powinna zawierać umowa potwierdzająca zakup samochodu od osoby fizycznej, to:

  • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwy i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której umowa dotyczy,

  • datę sporządzenia umowy oraz datę dokonania faktycznego zakupu, jeżeli różni się od daty sporządzenia umowy,

  • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli jest wymierny w jednostkach naturalnych,

  • podpis obu stron.

Jeżeli chodzi o amortyzację, w przypadku aut używanych (co najmniej przez 6 miesięcy przed ich zakupem), które pierwszy raz są wprowadzane do środków trwałych firmy, można zastosować amortyzację podwyższoną, czyli maksymalnie 40%.

Należy także pamiętać, że po dokonaniu przemieszczenia samochodu na terytorium Polski w urzędzie celnym składa się uproszczoną deklarację AKC-U/S. Należy ją złożyć nie później niż w ciągu 14 dni i nie później niż w dniu rejestracji samochodu w krajowym urzędzie komunikacji.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów