Spełniam warunki do skorzystania z ulgi IP BOX i chciałbym w bieżących zaliczkach na podatek dochodowy skorzystać z preferencyjnego opodatkowania – 5%. Czy ulga IP BOX może być zastosowana w bieżących wyliczeniach podatkowych?
Michał, Jaworzno
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wskazanym w objaśnieniach podatkowych dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX preferencyjne opodatkowanie 5% nie może być zastosowane przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku. Zatem podatnik, któremu przysługuje ulga IP BOX, w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek stosuje stawkę zgodną z wybraną formą opodatkowania, czyli zasady ogólne (18%, 32%) lub podatek liniowy (19%).
„1. Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania”.
„3. Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym”.
W praktyce oznaczać to będzie, że podatnik przez cały rok podatkowy będzie wpłacał zaliczki na podatek dochodowy w pełnej wysokości, a dopiero pod koniec roku przy rozliczeniu rocznym może powstać nadpłata, którą urząd:
- w pierwszej kolejności zalicza na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych;
- jeśli podatnik nie posiada zaległości, zwróci na zgłoszony w CEIDG-1 (w przypadku jednoosobowej działalności) rachunek bankowy podatnika;
- zarachuje w pełnej wartości lub wskazanej części należnej mu sumy na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (na wniosek podatnika).
pkt 200. Dochód z kwalifikowanych IP wykazuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym został on osiągnięty. Oznacza to, że IP Box, podobnie jak ulga B+R, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.