Chciałbym złożyć wniosek o emeryturę. Do tego potrzebna jest mi informacja o okresach składkowych i nieskładkowych na druku RP-6. Czy taki formularz powinien wypełnić pracodawca? Jakie dokumenty do niego dołączyć?
Roman, Sandomierz
Obecnie informacja o okresach składkowych i nieskładkowych, podawana jest na formularzu ERP-6, który zastąpił druk RP-6. Dzięki temu dokumentowi przyspieszone będzie rozpatrzenie wniosku o świadczenie z ZUS.
Jakie okresy wykazuje się we wniosku ERP-6 (dawniej RP-6)?
Wniosek ERP-6 powinien uzupełnić sam ubezpieczony, jednak nie ma przeszkód, aby uzyskać w tym zakresie pomoc byłego lub obecnego pracodawcy. W tym formularzu podaje się okresy:
-
składkowe – okres opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenie emerytalne i rentowe lub okres zaliczany jako składkowy, pomimo braku obowiązku odprowadzania składek;
-
nieskładkowe – okres, za który nie opłacano składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, jednak ZUS bierze je pod uwagę przy ustalaniu świadczeń z tytułu emerytur i rent;
-
uzupełniające (rolne) – uwzględniane w przypadku, gdy okresy składkowe i nieskładkowe nie są wystarczająco długie by przyznać świadczenie emerytalno-rentowe.
Jeśli podane okresy pokrywają się w czasie, to na cele ustalenia wysokości świadczeń, Zakład przyjmuje okres korzystniejszy.
Wśród wyżej podanych okresów, wymienia się m.in:
-
prowadzenie działalności gospodarczej,
-
zatrudnienie w ramach stosunku pracy bądź umowy cywilnoprawnej, z której opłacane były składki społeczne;
-
czynną służbę wojskową;
-
naukę w szkole wyższej;
-
opieką nad małym dzieckiem;
-
podleganie ubezpieczeniom w jednym z krajów UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu lub, z którym Polska podpisała umowę o dwustronnym zabezpieczeniu społecznym.
Dokumentowanie okresów składkowych i nieskładkowych
Bardzo ważna jest dokumentacja okresów uwzględnianych do ustalenia wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Dlatego jako załączniki do wniosku ERP-6 (dawniej RP-6), należy dołączyć świadectwa pracy, orzeczenia sądu, zeznania świadków, potwierdzenia ZUS, zaświadczenia pracodawców oraz innych organów stanowiące dowód podlegania ubezpieczeniom.