Poradnik Przedsiębiorcy

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług przez podmiot zwolniony z VAT

Świadczę usługę dla przedsiębiorcy z terytorium UE. Jestem podmiotem zwolnionym z VAT. Czy w tej sytuacji powinnam dokonać rejestracji dla celów VAT? Jak powinnam rozliczyć wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług?

Jolanta, Słotwina

 

Podmiot zwolniony z VAT, dokonujący eksportu usług na rzecz innego podatnika, dla którego stosuje się art. 28b na rzecz kontrahenta unijnego, powinien dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE na druku VAT-R. Szczególną uwagę przy jego wypełnianiu należy zwrócić na część C 3 druku.

Tego typu transakcja będzie stanowiła wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług, dla którego miejscem opodatkowania będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Na fakturze sprzedaży należy zamieścić adnotację: odwrotne obciążenie.

Ostatnim krokiem jest obowiązek wykazania wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług w informacji podsumowującej VAT UE. W zależności od tego, czy w tym zakresie będzie stosowała Pani rozliczenie miesięczne, czy też kwartalne, terminy na złożenie deklaracji są następujące:

  • dla deklaracji miesięcznych: do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym w wersji papierowej lub do 25. dnia miesiąca w wersji elektronicznej;

  • dla deklaracji kwartalnych: do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale rozliczeniowym w wersji papierowej lub do 25. dnia miesiąca w wersji elektronicznej.