0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup blachy a odwrotne obciążenie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mam pytanie odnośnie faktury, którą otrzymałem przy zakupie blachy. Nie ma na niej wykazanego podatku VAT (sprzedawca jest jednak płatnikiem VAT). Z blachy będą wykonane formy na własny użytek (do produkcji). Proszę o informację, jak to zaksięgować. Jestem czynnym podatnikiem VAT, prowadzę KPiR.  

Marcel, Warszawa

 

Prawdopodobnie zakupione przez Pana produkty (blachy) zostały objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia (na fakturze powinna znajdować się adnotacja “odwrotne obciążenie”). W odniesieniu do faktur z odwrotnym obciążeniem to nabywca, będący czynnym podatnikiem VAT, zobowiązany jest do rozliczenia z tego tytułu podatku VAT. Sprzedawca nie wykazuje podatku VAT na fakturach w tego rodzaju transakcjach (pod warunkiem, że dokonuje sprzedaży na rzecz czynnego podatnika VAT).

Transakcję zobowiązany jest Pan opodatkować krajową stawką VAT (zakup blachy objęty jest 23% stawką podatku VAT). W kwestii VAT należy dokonać lustrzanych wpisów w Rejestrach VAT (jednocześnie zostanie naliczony VAT w związku z odwrotnym obciążeniem oraz odliczony w związku z zakupem).

Jeśli chodzi o ujęcie kosztu w KPiR, jeśli blachy służyć będą do wykonania produktów na użytek własny firmy, zakup należy ująć w kolumnie 13 “Pozostałe wydatki”.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów