0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wydatki związane z wyjazdem na szkolenie prywatnym samochodem

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zapisałam się na szkolenie w zakresie prowadzenia działalności. W związku z tym będę wyjeżdżać przez 8 weekendów do innego miasta. Czy koszty paliwa poniesione w związku z tymi wyjazdami mogą stanowić koszt? Dodam, że nie posiadam samochodu firmowego, a jedynie prywatny. Czy takie szkolenie może być traktowane jako koszt prowadzonej działalności?

Monika, Jelenia Góra

 

Tak, zarówno wydatki związane z wyjazdem na szkolenie służące prowadzonej działalności, jak i wydatek na samo szkolenie będą kosztem podatkowym. Istnieje bowiem realny związek szkolenia z prowadzoną działalnością.

Za uczestnictwo w szkoleniu powinna Pani uzyskać fakturę lub rachunek. Dokument będzie stanowił podstawę dokonania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 - pozostałe wydatki.  

Jeżeli chodzi natomiast o koszty przejazdów, to ponieważ dla celów działalności wykorzystuje Pani samochód prywatny wydatki na paliwo mogą stanowić koszt, ale wyłącznie w ramach limitu wynikającego z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdów (kilometrówki). W związku z tym, zobowiązana Pani będzie do prowadzenia zapisów dotyczących liczby przejechanych kilometrów dotyczących wyjazdów służbowych, a następnie na ich podstawie wyliczenia według ustalonej ustawowo stawki za 1 km limitu wydatków jakie mogą stanowić koszt. Koszty wynikające z kilometrówki księguje Pani na koniec danego miesiąca również w kolumnie 13 KPiR jako pozostałe wydatki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów