0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup towarów z UE przez nievatowca - obowiązki formalne

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy często dokonują transakcji unijnych. W sytuacji, gdy zakup towarów z UE dokonywany jest przez podatnika podatku VAT, zazwyczaj rozliczenie takiej transakcji nie sprawia przedsiębiorcom trudności. Jednak jak rozliczyć zakup towarów z UE przez nievatowca?

Kiedy przysługuje zwolnienie z VAT?

Najczęściej spotykanym rodzajem zwolnienia z podatku VAT jest tzw. zwolnienie podmiotowe z VAT. Jak stanowi art. 113 ust. 1 ustawy o VAT z tego rodzaju zwolnienia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekroczył kwoty 200 tys. zł.

Należy jednak mieć na względzie, że nie każdy rodzaj działalności może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Zwolnienie z VAT nie przysługuje bowiem przedsiębiorcom dokonującym m.in. dostawy wyrobów z metali szlachetnych, nowych środków transportu oraz świadczących usługi prawnicze. W związku z tym przedsiębiorcy wykonujący powyższe rodzaje działalności zobowiązani są do dokonania rejestracji jako czynni podatnicy podatku VAT - bez względu na limit osiąganych obrotów.

Zakup towarów z UE przez nievatowca - konsekwencje

Ważne!

W sytuacji, gdy u podatnika zwolnionego z podatku VAT ze względu na wielkość sprzedaży wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) nie przekroczyła w danym roku podatkowym 50 000 zł to może on nie wykazywać WNT przy nabyciu towarów z kraju UE.

 

W sytuacji, gdy powyższy limit nie zostanie przekroczony to zakup towarów z UE przez nievatowca nie musi być zakwalifikowany jako WNT, jednak przedsiębiorca może dokonać dobrowolnego zgłoszenia takiej transakcji jako WNT.

Należy jednak pamiętać, że podatnik VAT, który wykazuje transakcję WNT (bez względu na to, czy jest do tego zobowiązany, czy robi to dobrowolnie) musi zapłacić podatek VAT wynikający z tej transakcji. Jednak po opłaceniu podatek ten może zostać zaliczony przez nievatowca do kosztów firmowych.

Jeśli jednak nievatowiec, który nie przekroczył limitu 50 000 zł nie wykaże WNT, to dla transakcji tej przyjmuje właściwą stawkę VAT stosowaną w kraju kontrahenta dla danego towaru.

Zakup towarów z UE przez nievatowca a rejestracja do VAT UE

Jeżeli nievatowiec zostanie zobowiązany lub dobrowolnie zdecyduje się na rozliczenie transakcji jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, to w pierwszej kolejności musi dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE lub musi złożyć we właściwym urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze takiego rozliczania.

Rejestracji do VAT UE należy dokonać na formularzu VAT-R, gdzie w części C formularza należy zaznaczyć pole nr 60. 

 

zakup towarów z ue przez nievatowca

 

Dokonując rejestracji, podatnik otrzyma przed swoim numerem NIP przedrostek kraju. W przypadku rejestracji do VAT UE w Polsce przedsiębiorca otrzyma prefiks PL. Numerem tym należy posługiwać się, dokonując transakcji wewnątrzwspólnotowych.

 

Ważne!

Rejestracja podatnika zwolnionego z VAT do VAT UE nie powoduje u niego utraty dotychczasowego zwolnienia z podatku VAT.

 

Jeśli podatnik dokonuje rozliczenia transakcji jako WNT to nabycie towarów musi opodatkować stawką VAT właściwą obowiązującą w jego kraju.

Podsumowując, zakup towarów z UE przez nievatowca wiąże się z obowiązkiem wykazania WNT w sytuacji, gdy:

  • przekroczy limit transakcji w wysokości 50 000 zł,

  • limit nie został przekroczony, ale nievatowiec posłużył się europejskim numerem NIP - z prefiksem PL.

Na jakiej deklaracji rozliczyć zakup towarów z UE przez nievatowca?

W sytuacji, gdy podatnik zobowiązany jest do składania deklaracji VAT-7 (miesięcznie) lub VAT-7K (kwartalnie) to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wykazuje się w polu 23 i 24.

 

zakup towarów z ue przez nievatowca

 

Ponadto, gdy podatnik dokonał rejestracji do VAT-UE i gdy w danym miesiącu bądź kwartale wystąpiło WNT, to informację tę należy wykazać w części D formularza.

Z kolei podatnicy, których nie obowiązuje składanie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów muszą wykazać w deklaracji VAT-8, w części C, w polu 10 i 11.

 

zakup towarów z ue przez nievatowca

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów