Ostatnie artykuły autora:
Podatek PIT przy sprzedaży obrazów a koszty podatkowe
Malowanie obrazów to całkiem popularne zajęcie. Własnoręcznie namalowane obrazy są często sprzedawane przez autorów, co powoduje powstanie przychodu. Jak rozliczyć podatek PIT przy sprzedaży obrazów? Sprzedaż obrazów - czy to przychód z praw majątkowych?
25 czerwca 2022
Spłata kredytu jako wydatek na cele mieszkaniowe - Polski Ład
Spłata kredytu jako wydatek na cele mieszkaniowe to kwestia, która do tej pory wywoływała wiele kontrowersji. Dlaczego? Jakie zmiany w regulacjach prawnych wprowadził Polski Ład? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi na postawione pytania.
20 września 2022
Przychody z tytułu przedawnienia zobowiązania a podatek PIT
Termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jak zakwalifikować przychody z tytułu przedawnienia zobowiązania? Przeczytaj i dowiedz się!
28 kwietnia 2022
Jak wystawić paragon bez NIP dla zagranicznego kontrahenta?
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej rozszerzają zakres dokonywanej sprzedaży o rynki zagraniczne. Jak dokumentować sprzedaż dla nabywców zagranicznych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy można wystawić paragon bez NIP dla zagranicznego kontrahenta!
1 czerwca 2022
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – skutki w PIT
Nie ma wątpliwości, iż wychowanie i utrzymanie dziecka potrafi generować spore wydatki. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma na celu częściowe pokrycie kosztów z tym związanych. Komu przysługuje i jakie skutki na gruncie PIT wywołuje? Opisaliśmy w artykule!
28 kwietnia 2022
Ulga dla młodych a wspólne rozliczenie małżonków - czy jest możliwe?
Od sierpnia 2019, funkcjonuje tzw. "ulga dla młodych", która pozwala na całkowite zwolnienie od podatku przychodów tych osób. Z uwagi na fakt, że wielu młodych pozostaje w związkach małżeńskich, rodzi pytanie możliwość wspólnego rozliczenia rocznego.
27 kwietnia 2022
Zwolnienie z VAT korepetycji a posiadanie statusu nauczyciela
Prywatne udzielanie korepetycji jest praktykowane przez coraz większą ilość nauczycieli. Czy udzielnie korepetycji podlega opodatkowaniu VAT? Czy status nauczyciela wpływa na zwolnienie z VAT korepetycji? Na te pytania odpowiadamy w artykule!
26 kwietnia 2022
Sprzedaż przedmiotu w leasingu zwrotnym - skutki podatkowe
Wiele przedsiębiorców zawiera umowę leasingu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje leasingów: leasing operacyjny oraz finansowy. W artykule przedstawiono zagadnienie jakim jest leasing oraz wyjaśnimy jak rozliczyć sprzedaż przedmiotu w leasingu zwrotnym!
27 kwietnia 2022
Korekta podatku naliczonego przy wpłaconej zaliczce
Otrzymana faktura zaliczkowa od sprzedawcy upoważnia nabywcę do odliczenia VAT. Jak jednak należy podstąpić, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, a nabywca nie zwraca zaliczki? Czy powinna zostać dokonana korekta podatku naliczonego po stronie nabywcy?
26 kwietnia 2022
Odstąpienie od umowy przedwstępnej - jakie rodzi skutki podatkowe?
Kontrahenci, którzy zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, w pierwszej kolejności decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej. Jakie konsekwencje podatkowe rodzi odstąpienie od umowy przedwstępnej? Odpowiadamy w tym artykule. Sprawdź!
27 kwietnia 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów