Serwis Podatkowy
Samochód stanowiący współwłasność a majątek firmowy
Przedsiębiorcy mają prawo do wprowadzenia prywatnego samochodu do majątku firmowego. Kiedy pojazd będzie stanowił środek trwały? W jaki sposób wprowadzić samochód stanowiący współwłasność oraz jak ustalić jego wartość początkową? Dowiedz się więcej!
19 października 2023
Koszty pracy zdalnej - jak zaksięgować w ewidencji podatkowej?
Wraz ze wzrostem znaczenia pracy zdalnej podniosły się wydatki ponoszone przez pracodawcę. Czy koszty pracy zdalnej podlegają księgowaniu? Czy przekazanie pracownikowi sprzętu do pracy zdalnej jest wolne od PIT? Odpowiadamy w artykule!
18 października 2023
Zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu hipotecznego
Czy wiesz, w jakich sytuacjach może mieć miejsce zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe? Dowiedz się, czym jest inwestycja mieszkaniowa i jak rozliczyć zaniechanie poboru podatku w przypadku małżonków!
17 października 2023
Współwłasność środka trwałego - zasady dotyczące amortyzacji
Współwłasność środka trwałego należącego do dwóch lub więcej osób a amortyzacja. Jak określana jest wartość początkowa takiego środka trwałego? Jak dokonywane są odpisy amortyzacyjne przez współwłaścicieli? Co w przypadku osobnych działalności? Sprawdź!
17 października 2023
Zaliczka otrzymana w trakcie zwolnienia z VAT - jak ją rozliczyć?
Nievatowcy nie wystawiają faktur zaliczkowych, jednak mogą oni otrzymać zaliczkę w trakcie zwolnienia, a przed dokonaniem sprzedaży stać się podatnikiem VAT czynnym. Jak powinna zostać udokumentowana zaliczka otrzymana w trakcie zwolnienia z VAT? Sprawdź!
17 października 2023
Polska spółka holdingowa - jakie są warunki jej założenia?
Uzyskanie statusu polskiej spółki holdingowej może okazać się korzystnym rozwiązaniem podatkowym pozwalającym na zwolnienie od opodatkowania dywidend oraz dochodów ze zbycia udziałów. Czym jest Polska Spółka Holdingowa oraz kto może ją założyć? Sprawdź!
16 października 2023
Nota korygująca w KSeF a możliwość jej wystawienia
Jeden ze sprzedawców wystawił fakturę z błędnym adresem mojej firmy. Czy w tym przypadku może być wystawiona nota korygująca w KSeF?
16 października 2023
Samofakturowanie w KSeF - czy jest możliwe?
Na czym polega samofakturowanie i jakie warunki muszą zostać spełnione? Od lipca 2024 roku korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe i w związku z tym pojawia się pytanie: jak będzie wyglądać samofakturowanie w KSeF? Wyjaśniamy!
16 października 2023
Sprzedaż nieruchomości położonej w Ukrainie – gdzie odprowadzić podatek?
Wojna na Ukrainie spowodowała, że spora grupa tamtejszych obywateli stała się polskimi rezydentami podatkowymi. Sprawdźmy, jak powinna zostać opodatkowana sprzedaż nieruchomości położonej w Ukrainie przez obywatela Ukrainy mieszkającego w Polsce!
13 października 2023
Obowiązkowy MPP a brak adnotacji na fakturze
Obowiązkowy MPP (mechanizm podzielonej płatności) został wprowadzony pod koniec 2019 roku w celu zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa. Co grozi zarówno sprzedawcy jak i nabywcy za brak adnotacji o MPP na fakturze? Przeczytaj nasz artykuł!
13 października 2023
Wynajem mieszkania a koszty uzyskania przychodów
Czy można prowadzić działalność gospodarczą w wynajętym mieszkaniu? Czy wydatki, które zostały poniesione na wynajem mieszkania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Dowiedz się, jak należy zaksięgować koszty związane z wynajętym mieszkaniem!
13 października 2023
Co można płacić z konta VAT - warto wiedzieć!
Wystawiasz faktury z mechanizmem podzielonej płatności? Posiadasz rachunek VAT? Zastanawiasz się, na jakie cele możesz przeznaczyć środki zgromadzone na tym rachunku? Przeczytaj artykuł, w którym omawiamy te kwestie i sprawdź, co można płacić z konta VAT!
13 października 2023
Wycofanie samochodu osobowego z firmy - skutki w VAT
Wycofanie samochodu osobowego z firmy generuje określone konsekwencje na gruncie podatku VAT. Sprawdź, czy będziesz zobowiązany naliczyć i odprowadzić podatek VAT w chwili przekazania samochodu na cele prywatne. Wyjaśniamy szczegóły!
13 października 2023
Zasady naliczania odsetek od niezapłaconej zaliczki na podatek
Zdarzają się sytuacje, że podatnicy nie dokonają na czas zapłaty z tytułu zaliczki na podatek dochodowy. Jak wówczas należy postąpić i jak naliczyć odsetki? Przeczytaj artykuł i poznaj zasady naliczania odsetek od niezapłaconej zaliczki na podatek!
13 października 2023
Opodatkowanie przedsiębiorcy z Ukrainy wykonującego pracę w Polsce
W przypadku uchodźców z Ukrainy kluczowe jest poprawne określenie rezydencji podatkowej przedsiębiorcy. Dowiedz się, jak wygląda opodatkowanie przedsiębiorcy z Ukrainy i jakie są ustalenia umowy polsko-ukraińskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania.
12 października 2023