Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo spółek

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być solidarna. Jest jednak możliwość uchylenia się od odpowiedzialności za długi spółki. Jakie są przesłanki wyłączające odpowiedzialność członków zarządu?

28 czerwca 2019

Prawa konsumenta

Niedozwolone postanowienia umowne w umowach konsumenckich

Niedozwolone postanowienia występują, gdy m.in.wyłączają odpowiedzialność przedsiębiorcy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, albo pozbawiają konsumenta do rozwiązania umowy bąż jej odstąpienia. Przeczytaj nasz artykuł!

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Czy czynny żal może pomóc nam uniknąć kary za przestępstwo skarbowe?

Czynny żal może pomóc nam uniknąć kary za przestępstwo skarbowe. Czynny żal dąży do naprawienia szkody, należy go złożyć w formie pisemnej do właściwego urzędu skarbowego. W jaki sposób złożyć zawiadomienie zawierajace czynny żal?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czym jest mediacja i w jakich przypadkach należy ja zastosować?

Mediacja jest stosowana w sprawach, w których spór można rozwiązać poprzez zawarcie ugody. Jest dobrowolnym środkiem rozwiązywania konfliktów, i wyjaśnienia spornych kwestii. Strony samodzielnie podejmują decyzję o czasie trwania mediacji. Przeczytaj!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Jak w praktyce wyglada rejestracja spółki w systemie S24?

Rejestracja spółki w systemie S24 wymaga m.in. posiadania konta w systemie eKRS i wypełnienia odpowiedniego formularza potrzebnego do zarejestrowania spółki. Dokumenty podpisywane są za pomocą profilu zaufanego bądź podpisem elektronicznym. Przeczytaj!

22 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jak wygląda kontrola w myśl Konstytucji biznesu?

Kontrola w myśl Konstytucji biznesu zostaje, co do zasady przeprowadzona na wniosek i musi zawierać uzasadnienie. Organ może dokonać kontroli, gdy m.in.zostało popełnione przestępstwo, wykroczenie skarbowe, albo gdy powstało zagrożenie życia lub zdrowia.

24 czerwca 2019

Prawa konsumenta

Kiedy jest dopuszczalna skarga o wznowienie postępowania cywilnego?

Skarga o wznowienie postępowania cywilnego może wpłynąć przed sąd cywilny w takich przypadkach, gdy np. w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeśli strona nie posiada zdolności sądowej bądź procesowej. Dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Jakie zostały wprowadzone zasady Konstytucji biznesu?

"Wszystko co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - to zasada wprowadzona przez Konstytucję Biznesu. Mówi ona, że dozwolone jest podejmowanie wszelkich działań, z wyjątkiem tych zakazanych przez prawo. Jak rozumieć zasady Konstytucji biznesu?

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Jak odzyskać błędny przelew - nowe możliwości

Każdy, kto omyłkowo wysłał błędny przelew, może odzyskać pieniądze od niewłaściwego adresata przelewu. Z pomocą w tej kwestii przychodzą nowe przepisy, które zwalniają banki z tajemnicy bankowej w kwestii ujawnienia danych osoby, która przez pomyłkę dosta

17 stycznia 2022

Ochrona danych

Ochrona danych kandydata podczas procesu rekrutacyjnego

Podczas procesu rekrutacji przetwarzane są dane osobowe kandydata. Na co należy wtedy zwrócić szczególną uwagę? Jakich pytań nie może zadawać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jak wygląda ochrona danych kandydata? Przeczytaj nasz artykuł!

14 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Kiedy dopuszczalna jest sprzedaż przedsiębiorstwa?

Sprzedaż przedsiębiorstwa obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że umowa zawarta pomiędzy stronami stanowi inaczej. Przy zbyciu przedsiębiorstwa, dopuszczalne jest podpisanie kilku umów sprzedaży, jedną obejmującą aktywa, drugą pasywa.

13 września 2021

Prawo gospodarcze

Czy możliwe jest zajęcie konta firmowego przedsiębiorcy?

Gdy dłużnik zalega z opłatami, komornik zajmuje mu konto bankowe. A czy możliwe jest zajęcie konta firmowego przez komornika? Czy komornik ma prawo ściągnąć wszystkie środki z rachunku bankowego, czy istnieje kwota wolna od zajęcia z rachunku firmowego?

5 kwietnia 2022

Prawo spółek

Co może zostać uznane jako wkład wspólników do spółki?

Nie tylko zabezpieczenia o charakterze pieniężnym jak i niepieniężnym mogą być traktowane jak wkład wniesiony do spółki. Świadczenie usług lub pracy również może być traktowane jako wkład wspólników do spółki osobowej. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Sądowy - zasada domniemania prawdziwości danych wpisanych do KRS

Niektóre spółki mają obowiązek dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Czy wiesz, na czym polega zasada domniemania prawdziwości danych wpisanych do KRS? Które dane są objęte tą zasadą? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

17 stycznia 2022

Windykacja

Natychmiastowa wykonalność wyroku w sprawach cywilnych

Natychmiastowa wykonalność nadana przez sąd występuje w przypadku, gdy roszczenie uznane jest przez pozwanego, bądź w sprawach z prawa pracy czy przy zasądzeniu alimentów. W innych przypadkach sąd może nadać rygor natychmiastowej wykonalności na wniosek.

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów