Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Egzekucja z aktu notarialnego - jak można się jej poddać?

W kodeksie postępowania cywilnego ustawodawca przyjął taką instytucję jak egzekucja z aktu notarialnego. Na jakich zasadach można się jej poddać lub ją przeprowadzić? Czy musi mieć ona konkretną formę? Wyjaśniamy dokładnie w naszym artykule!

12 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Rozdzielność majątkowa na wniosek wierzyciela

Czym jest rozdzielność majątkowa? Sprawdź, kiedy wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jakie są skutki ustanowienia takiej rozdzielności? Dowiedz się kiedy przeprowadzenie egzekucji jest niemożliwe!

11 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty?

Europejski Nakaz Zapłaty to w Polsce w miarę nowa instytucja prawna. Został wprowadzony do polskiego systemu prawnego aktami prawa unijnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega Europejski Nakaz Zapłaty i jak go uzyskać!

20 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca z zagranicy działający w Polsce

Nasze członkostwo w Unii Europejskiej powoduje, że jesteśmy atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych przedsiębiorców. Jakie prawa i obowiązki ma przedsiębiorca z zagranicy działający w Polsce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!

5 października 2016

Prawo gospodarcze

Powództwo adhezyjne - dochodzenie roszczeń w procesie karnym

Głównym celem powództwa adhezyjnego jest ułatwienie poszkodowanemu uzyskania odszkodowania lub też rekompensaty. Sprawdź, jakie elementy powinno zawierać poprawnie skonstruowane powództwo adhezyjne.

29 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Dochodzenie roszczeń w procesie karnym a powództwo adhezyjne?

Jakie środki prawne ułatwiają dochodzenie roszczeń cywilnych w postępowaniu karnym? Czym jest powództwo adhezyjne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zmiany zostały wprowadzone do procesu karnego!

24 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Jaką moc prawną ma bankowy tytuł egzekucyjny?

Bankowy tytuł egzekucyjny ma taką samą wartość prawną jak zwykły tytuł egzekucyjny wydany przez sąd. Jakie wymogi musi spełniać BTE? Co należy zrobić gdy bankowy tytuł egzekucyjny został niesłusznie wystawiony? Przeczytaj i sprawdź!

4 października 2016

Prawo gospodarcze

Znaczenie wskazania numer PESEL w windykacji należności

Którzy uczestnicy postępowania, mającego na celu windykację należności, mają obowiązek podawać numer PESEL i jaka jest podstawa prawna tej konieczności? Co grozi za podanie niezgodnego z prawdą numeru? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

4 października 2016

Prawo gospodarcze

Czym jest skarga pauliańska?

Skarga pauliańska to instytucja prawa cywilnego wywodząca się aż z prawa starożytnego Rzymu. Kto może się nią posłużyć i przeciwko komu można ją zastosować? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

25 kwietnia 2019

Prawo gospodarcze

Wniosek o ogłoszenie upadłości - z czego się składa?

Prawo do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przysługuje w szczególności dłużnikowi ale również każdemu z jego wierzycieli. Sprawdź, z jakich elementów powinien składać się wniosek o ogłoszenie upadłości! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

14 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Wstrzymanie czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym

Niemal nieodłącznym elementem postępowania egzekucyjnego są czynności komornicze. Kiedy może mieć miejsce wstrzymanie czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej! Odpowiedź znajdziesz w artykule!

26 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Profil w e-sądzie - 7 prostych kroków

Stopniowa cyfryzacja sadownictwa sprawia, że każdy może założyć profil w e-sądzie i jest to czynność naprawdę prosta. Przedstawiamy poradnik, w którym omówiliśmy wszystkie 7 kroków zakładania konta w e-sądzie. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

5 października 2016

Prawo gospodarcze

Sposób na tanie przerwanie biegu przedawnienia

Jaka czynność sprawi, że nastąpi przerwanie biegu przedawnienia? Czym jest zawezwanie do próby ugodowej? Jak często dochodzi do zawarcia takiej ugody? Sprawdź, czy zawezwanie do próby ugodowej może przerwać bieg przedawnienia?

7 maja 2020

Prawo gospodarcze

Hipoteka przymusowa - jak ustanowić?

Hipoteka przymusowa - kiedy można ustanowić? Jakie korzyści płyną z jej ustanowienia? Co musi zrobić wierzyciel żeby ustanowić hipotekę przymusową? Przeczytaj i sprawdź, jak wygląda przebieg procesu dochodzenia ustanowienia hipoteki!

6 października 2016

Prawa autorskie

Co grozi przedsiębiorcy za pirackie oprogramowanie w firmie?

W firmie na co dzień korzystamy z różnych rodzajów oprogramowań. Część z nich zakupowana jest w tradycyjnej formie wraz z unikatowym kluczem licencyjnym lub używana online. Co grozi przedsiębiorcy za pirackie oprogramowanie w firmie? Przeczytaj i sprawdź.

12 czerwca 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów