Baza danych o odpadach (w skrócie BDO) ma za zadanie uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami oraz poprawić poziom recyklingu. Dzięki systemowi użytkownicy mogą realizować obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze wyłącznie elektronicznie, co pozwala na gromadzenie i zarządzanie wszystkimi informacjami o odpadach. Podatnicy często zastanawiają się, czy ich właśnie dotyczy obowiązek wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.
Kto ma obowiązek zapłaty BDO
Obowiązek zapłaty dotyczy przedsiębiorców wpisanych do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (rejestr BDO), wskazanych w art. 57 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 roku o odpadach w zakresie:
- wprowadzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
- wprowadzania baterii i/lub akumulatorów;
- wprowadzania pojazdów;
- produkcji, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań;
- wprowadzania na terytorium kraju produktów w opakowaniach;
- wprowadzania na terytorium kraju opon;
- wprowadzania na terytorium kraju olejów smarowych.
Kiedy należy zapłacić i gdzie
Niezwykle istotne jest, aby opłatę roczną za dany rok uiścić w nieprzekraczalnym terminie do końca lutego bieżącego roku (art. 57 ust. 3 ustawy o odpadach). W przypadku nieuregulowania opłaty rocznej marszałek województwa dokonuje z urzędu, w drodze decyzji, wykreślenia podmiotu z rejestru.
Ile wynosi stawka roczna
Wysokość stawki rocznej wynosi:
- dla mikroprzedsiębiorców – 100 zł;
- dla przedsiębiorców innych niż mikroprzedsiębiorcy – 300 zł.